lut 26

29. Filtry klimatyzacji: Filtr kabinowy, Osuszacz filtr

Kiedy i dlaczego należy wymieniać

filtry klimatyzacji, filtry kabinowe, przeciwpyłkoweFiltry kabinowe – często określane jako filtr przeciwpyłkowy – to jedyny element oczyszczający powietrze wpływające do kabiny auta. Pytanie czy go wymieniać jest raczej bezzasadne, bo jeśli nie dbasz o swoje zdrowie to pewnie dbasz o stan techniczny auta a filtr ten zapobiega konieczności wymiany dmuchawy nawiewu czy parownika klimatyzacji, co jest dość kosztowne. Zasadnicze pytanie to jak często? Stosuje się różne wyznaczniki; przebieg w km (15tyś. 30 tyś.) czy czas (1 raz w roku), należy uwzględnić sposób eksploatacji auta! Jeśli poruszasz się w większości w warunkach miejskich lub w warunkach wysokiego zapylenia (budowy, drogi gruntowe) należy wymieniać filtr kabinowy – niezależnie od przebiegu – dwa razy w roku. Biorąc pod uwagę niskie ceny filtrów kabinowych tak włókninowych jak i węglowych oraz to że w większości aut można je bez problemu wymienić samemu, coraz większe grono kierowców traktuje wymianę filtra kabinowego jako standard przy obsłudze samochodu.

Osuszacz, Filtr – element układu klimatyzacji wychwytujący wilgoć oraz drobne zanieczyszczenia. Kiedy go wymieniać? Bezwzględnie przy każdy rozszczelnieniu układu autklimatyzacji, i to niezależnie od tego czy układ naprawiamy czy wykonujemy inne czynności naprawcze niezwiązane z klimatyzacją! Dlaczego? Osuszacz nieskomplikowany filtr jednak jego wkład absorbujący wilgoć, chłonie ją również z powietrza po rozszczelnieniu układu czy po wyjęciu z opakowania i otwarciu nowego osuszacza. A zapewniam że chłonie on wilgoć lepiej niż gąbka wodę i do tego stopnia że nowy, otwarty osuszacz niezamontowany do układu po krótkim czasie nadaje się do wyrzucenia, ponieważ chłonąc wilgoć z osuszacze, filtry wymianaotoczenia osiąga maksymalne nasycenie i dalej nie chłonie – zamontowanie takiego osuszacza jest więc bezcelowe, nie spełni swego zadania! Czy wymieniać osuszacz klimatyzacji w sprawnym układzie? Niektóre serwisy zalecają wymianę osuszacza co 2-3 lata, na pewno nie zaszkodzi to układowi i jego sprawności, z praktyki wiadomo jednak że sprawny i szczelny układ klimatyzacji nie wymaga wymiany osuszacza – tu jednak należy wziąć pod uwagę wielkość ubytków czynnika w układzie klimatyzacji i podjąć rozsądną decyzję a to już zależy od kompetencji i wiedzy serwisanta.

Ciekawostką  na skalę światową jest sprzedaż używanych osuszaczy w „dobrym stanie” na internetowych serwisach aukcyjnych, to jak sprzedaż i ponowne użycie starego filtra oleju. Czy przy wymianie oleju ktokolwiek kupuje stary filtr w dobrym stanie ?

często pada argument – do mojego modelu nie mogę kupić osuszacza ! tu pytanie- gdzie podziała się narodowa zaradność ? zawsze można zastosować inny osuszacz o odpowiednich parametrach stosując, adaptując przyłącza.  Jeśli już raz to się zrobi kolejna wymiana nie tylko będzie niezbyt kosztowna ale i nie będzie problemu z dostępnością popularnych osuszaczy które w takich sytuacjach  montowane są do układów.

Powrót na górę

gru 07

6. Wymiana skraplacza

Mój serwisant zalecił wymianę skraplacza i osuszacza, czy to konieczne jeśli układ klimatyzacji działa?

chłodnica samochodowa skraplacz parownik nagrzewnicaPrzesłane informacje są niewystarczające aby odpowiedzieć bez wahania na to pytanie. Jednak korzystając z przesłanego opisu oraz opierając się na pewnych zasadach można potwierdzić konieczność podjęcia tych czynności. O wymianie osuszacza można dyskutować – teoria konieczności wymiany co 2 lata – wielu powie że ma auto 6-7 lat i nie wymieniało tego filtra. Owszem można ale to już wasz wybór. Jeśli odniesiemy się do konkretnego przypadku to uszkodzenia ożebrowania skraplacza kwalifikuje go do wymiany. Dlaczego? Uszkodzone ożebrowanie bezpośrednio wpływa na sprawność skraplacza i mimo braku nieszczelności wpłynie na pewno na wydajność układu i może być bezpośrednią przyczyną poważnych, kosztownych usterek. Lepiej dokonać wymiany poza sezonem z prostej przyczyny, niższe ceny zimą, oraz brak problemu z ustaleniem terminu w serwisie, co jest częste w sezonie. Co do wymiany osuszacza to już konieczność przy każdym rozszczelnieniu układu klimatyzacji. Radzę posłuchać serwisanta.
Układ chłodzenia – szczegóły