29. Filtry klimatyzacji: Filtr kabinowy, Osuszacz filtr


Kiedy i dlaczego należy wymieniać

filtry klimatyzacji, filtry kabinowe, przeciwpyłkoweFiltry kabinowe – często określane jako filtr przeciwpyłkowy – to jedyny element oczyszczający powietrze wpływające do kabiny auta. Pytanie czy go wymieniać jest raczej bezzasadne, bo jeśli nie dbasz o swoje zdrowie to pewnie dbasz o stan techniczny auta a filtr ten zapobiega konieczności wymiany dmuchawy nawiewu czy parownika klimatyzacji, co jest dość kosztowne. Zasadnicze pytanie to jak często? Stosuje się różne wyznaczniki; przebieg w km (15tyś. 30 tyś.) czy czas (1 raz w roku), należy uwzględnić sposób eksploatacji auta! Jeśli poruszasz się w większości w warunkach miejskich lub w warunkach wysokiego zapylenia (budowy, drogi gruntowe) należy wymieniać filtr kabinowy – niezależnie od przebiegu – dwa razy w roku. Biorąc pod uwagę niskie ceny filtrów kabinowych tak włókninowych jak i węglowych oraz to że w większości aut można je bez problemu wymienić samemu, coraz większe grono kierowców traktuje wymianę filtra kabinowego jako standard przy obsłudze samochodu.

Osuszacz, Filtr – element układu klimatyzacji wychwytujący wilgoć oraz drobne zanieczyszczenia. Kiedy go wymieniać? Bezwzględnie przy każdy rozszczelnieniu układu autklimatyzacji, i to niezależnie od tego czy układ naprawiamy czy wykonujemy inne czynności naprawcze niezwiązane z klimatyzacją! Dlaczego? Osuszacz nieskomplikowany filtr jednak jego wkład absorbujący wilgoć, chłonie ją również z powietrza po rozszczelnieniu układu czy po wyjęciu z opakowania i otwarciu nowego osuszacza. A zapewniam że chłonie on wilgoć lepiej niż gąbka wodę i do tego stopnia że nowy, otwarty osuszacz niezamontowany do układu po krótkim czasie nadaje się do wyrzucenia, ponieważ chłonąc wilgoć z osuszacze, filtry wymianaotoczenia osiąga maksymalne nasycenie i dalej nie chłonie – zamontowanie takiego osuszacza jest więc bezcelowe, nie spełni swego zadania! Czy wymieniać osuszacz klimatyzacji w sprawnym układzie? Niektóre serwisy zalecają wymianę osuszacza co 2-3 lata, na pewno nie zaszkodzi to układowi i jego sprawności, z praktyki wiadomo jednak że sprawny i szczelny układ klimatyzacji nie wymaga wymiany osuszacza – tu jednak należy wziąć pod uwagę wielkość ubytków czynnika w układzie klimatyzacji i podjąć rozsądną decyzję a to już zależy od kompetencji i wiedzy serwisanta.

Ciekawostką  na skalę światową jest sprzedaż używanych osuszaczy w „dobrym stanie” na internetowych serwisach aukcyjnych, to jak sprzedaż i ponowne użycie starego filtra oleju. Czy przy wymianie oleju ktokolwiek kupuje stary filtr w dobrym stanie ?

często pada argument – do mojego modelu nie mogę kupić osuszacza ! tu pytanie- gdzie podziała się narodowa zaradność ? zawsze można zastosować inny osuszacz o odpowiednich parametrach stosując, adaptując przyłącza.  Jeśli już raz to się zrobi kolejna wymiana nie tylko będzie niezbyt kosztowna ale i nie będzie problemu z dostępnością popularnych osuszaczy które w takich sytuacjach  montowane są do układów.

Powrót na górę

Comments are closed.