sie 30

Układy klimatyzacji samochodowej ze sprężarkami sterowanymi elektrozaworem cd.

Uciążliwe problemy i rozwiązania…  Czy możliwe żeby po wymianie sprężarki, płukaniu układu, skraplacza, osuszacza, zaworu rozprężanego, sprężarka uległa ponownemu zatarciu ?  niestety tak…Jak obiecałem w poprzedniej publikacji tym razem opisze problemy występujące przy naprawach układów klimatyzacji ze sprężarkami Desno o zmiennej pojemności, sterowanymi elektrozaworem. Walczący kilkukrotnie z tą samą usterką w Toyocie Yaris czy Audi A4 , A6 docenią te informacje. A naprawa zaczęta od diagnozy oszczędzi Wam sporo nerw.

Diagnostyka, naprawa układów klimatyzacji ze sprężarkami Desno Serii 5SE, 5SER, 6SEU, 7SEU, Toyota, Audi, VW, Skoda, BMW

sprężarki klimatyzacji regeneracja, naprawa kompresorów klimatyzacjiSprężarki te najczęściej są tak zniszczone, że nie nadają się nawet do regeneracji a dodatkowym kłopotem jest konieczność kompleksowego płukania całego układu. Są to z reguły skutki niedostatecznego smarowania sprężarki a powody tego mogą być zasadniczo trzy,  zdiagnozowanie każdego z nich wpływa na czynności naprawcze.

Pierwszy z powodów uszkodzenia tego typu sprężarek, to nagły wyciek czynnika spowodowany pęknięciem przewodu, skraplacza itd. Jest on łatwy do identyfikacji i niezbyt uciążliwy w konsekwencjach, wystarczy wymiana sprężarki, osuszacza , zaworu/dyszy i płukanie układu.

Drugi z powodów to zbyt mała ilość oleju w układzie spowodowana „dobijaniem” czynnika bez uzupełnienia właściwej ilości oleju.  Skutek jest wiadomy a klient płaci za wymianę sprężarki, osuszacza , zaworu/dyszy i płukanie układu.

Trzeci z powodów, najgorszy z możliwych to niewłaściwe sterowanie elektrozaworem sprężarki. Skutkiem jest zatarcie sprężarki, a kompleksowa naprawa z wymianą sprężarki, osuszacza , zaworu/dyszy i płukanie układu nie daje nic ! klient wraca za dwa dni czy dwa tygodnie z tym samym uszkodzeniem. Co jest tego przyczyną?

Sprężarki Desno Serii 5SE, 5SER, 6SEU, 7SEU w oryginale napełniane są ilością oleju właściwą dla układu w którym maja być montowane – dla przykładu sprężarka do toyoty Avensis , 5SE12C (DCP50120) olej ND-8, w ilości 90cc – układ powinien być wypłukany. Sprężarka po zamontowaniu i uruchomieniu dozuje część oleju do układu. W zależności od modelu w sprężarce (a w zasadzie w komorze wału korbowego sprężarki) zostaje od 30 do 60 ml. oleju.

Wystarcza to do jej normalnej pracy tak wału korbowego jak i smarowania tłoków i zaworów w postaci mieszaniny czynnika i oleju. W katalogu Denso jest opisana „PROCEDURA DOCIERANIA” (strona31 , katalog 2011/2012) wg której należy po zmontowaniu układu uruchomić go na 2-4 minuty na biegu jałowym (czytaj wolne obroty) z włączoną klimatyzacja. To moment dozowana oleju. W trakcie normalnej pracy sprężarki te, sterowane elektrozaworem zmieniają pojemność skokową w zależności od prędkości obrotowej wału korbowego silnika. Rzecz jasna, im większa prędkość obrotowa wału tym mniejsza pojemność skokowa sprężarki i odwrotnie. Odzwierciedleniem tego jest sygnał sterujący elektrozaworu sprężarki który widoczny może być na oscyloskopie lub mierniku ( tu w postaci zmian napięcia od 0V – sprężarka nie pracuje do 12V pełna wydajność sprężarki) Dlaczego to tak ważne ?

Ponieważ pełna wydajność sprężarki przy wysokich obrotach wału korbowego silnika powoduje wyrzut oleju do układu, brak smarowania wału korbowego sprężarki i jej zatarcie. Przekonałem się o tym osobiście na BMW ze sprężarką 6SEU16C, po wymianie sprężarki i pełnym zakresie czynności serwisowych sprężarka „padła” po trzech tygodniach. Po pełnej diagnostyce okazało się że nie działa kic down, sprężarka była nie odłączana przy nagłym przyśpieszaniu i wzroście prędkości obrotowej wału korbowego silnika sprężarka miała 85% pojemności, opróżniona z oleju komora korbowa sprężarki, a sama sprężarka zatarta. Podobny skutek stwierdzony w audi A4 i A6, tyle że w tych modelach powodem był niewłaściwe działający moduł sterowania klimatyzacją. Skutek w wszystkich przypadkach taki sam, pusta komora wału korbowego sprężarki, zatarty wał korbowy i zniszczone tłoki. Badając podobny przypadek w toyocie Avensis, zaobserwowałem moment przegrzania komory wału korbowego sprężarki już przy 3000RPM,

Ważne, zacznij diagnostykę od sprawdzenia ilości oleju w komorze korbowej sprężarki, jeśli go nie ma, to można spodziewać się problemów nie tyle związanych z układem klimatyzacji co ze sterowaniem układu. Co ciekawe w komputerowej diagnostyce systemu najczęściej nie ma żadnych błędów. Sterowanie elektrozaworem można monitorować z komputera poprzez napięcie lub prąd, widoczne jest ono w zakresie 0-12V lub 0-0,9A, jeśli sygnał mieści  się w tych granicach to komputer nie wskaże i nie odnotuje błędu, bo wartości są w granicach normy – mimo  tego że np. przy wysokich obrotach wału silnika powinno zostać obniżone napięcie sterujące pojemnością z 9V do 4V i zmniejszona pojemność skokowa sprężarki. Sam sygnał sterujący sprężarka to ciąg zmiennych w czasie impulsów 0 i 12V  widocznych na mierniku jako uśrednione napięcie, wystarczające do diagnozy pracy sprężarki – miernik podpięty do wtyczki elektrozaworu wskaże poziom pracy sprężarki. Można w ten sposób monitorować również pracę elektrozaworu, i podjąć decyzję o jego wymianie bądź nie – w przypadku niepracującego układu.

Pomocna Ciekawostka !spręzarka klimatyzacji samochodowej, klimatyzacja samochodowa

Rozważając problemy ze sprężarkami sterowanymi elektrozaworem nie sposób pominąć sprężarek Denso 5SER09C montowanych np.  w toyotach Yaris. Jeśli zdarzy się że po wymianie elektrozaworu sterującego układ dalej „nie rusza” to nie jest to problem oleju a bardziej niż pewne że sprężarki. Sama sprężarka jest czysta, olej we właściwej ilości w komorze wału korbowego, ruch tłoków jak najbardziej poprawny tyle że sprężarka nie tłoczy. Możliwe że przyczyną jest zastosowane rozwiązanie –ciekawe acz kłopotliwe – w postaci wirującego zaworu ssącego i ciśnienia wychylenia krzywki wału, temat badamy – a dopóki nie znajdzie się rozwiązanie, sprężarkę trzeba będzie wymieniać.   Więcej informacji o tym rozwiązaniu na stronie Denso – link

sie 16

Układy klimatyzacji samochodowej ze sprężarkami sterowanymi elektrozaworem

Uciążliwe problemy i rozwiązania…

Problematyka nie do końca znana warsztatom zajmującym się klimatyzacją samochodową, które spotkały się z układami klimatyzacji i problemami w toyotach czy audi ze sprężarkami Desno Serii 5SE, 5SER, 6SEU, 7SEU, sterowanymi elektrozaworem. Klika typowych problemów i ich rozwiązania.

Elektrozawór sterujący sprężarki

Odpowiada on za pracę sprężarki klimatyzacji, steruje zmianą pojemności skokowej. Najczęstszą przyczyna problemów związanych z układami autoklimatyzacji opartymi na sprężarkach o zmiennej pojemności skokowej – nie tylko Denso – jest olej. Blokuje on przepływ czynnika w postaci gazowej i uniemożliwia zmianę pojemności sprężarki a co za tym idzie jej pracę.  Co zrobić z olejem? (o tym poniżej) Inne niedomagania elektrozaworów sterujących spręzarki to najczęściej uszkodzenie elektromagnesu lub niepracująca iglica.  W obu przypadkach należy wymienić elektrozawór. Jak zdiagnozować taka usterkę? O ile uszkodzenie cewki elektrozaworu możemy dość szybko określić korzystając z omomierza (sprawna cewka zależnie od typu ma oporność w przedziale 10,5-13 Ohm) o tyle niesprawnej iglicy nie da się zweryfikować. Jeśli elektromagnes zaworu jest sprawny a kompresor klimatyzacji nie tłoczy to należy wziąć pod uwagę nie tylko uszkodzenie elektrozaworu ale i możliwość uszkodzenia samej sprężarki, oraz – nieprawidłowy sygnał sterujący docierający do elektrozaworu. Ten ostatni można za symulować. Są dostępne zewnętrzne sterowniki, symulatory sygnału sterującego, dość drogie ale modulują sygnał tak jak sterownik klimatyzacji z układu auta. Zakup to sprawa indywidualna. Jak inaczej sprawdzić sterowanie elektrozaworu i wykluczyć błędny sygnał sterujący? W normalnych warunkach sygnał ten to zmienny w czasie ciąg impulsów 0V i 12V, zaobserwować go można niekoniecznie używając oscyloskopu. Wystarczy miernik cyfrowy który pokaże uśrednione impulsy w postaci zmieniającego się napięcia od 0-12V. Dlaczego warto ten sygnał sprawdzić na wtyczce zasilania elektrozaworu skoro można podpiąć komputer diagnostyczny i monitorować prąd lub napięcie sterujące elektrozaworem? rerenerowane spręzarki klimatyzacji samochodowejPonieważ często jest on wysyłany przez sterownik, ale po kablach nie zawsze dociera na wtyczkę.  Można zasilić elektrozawór podając napięcie z instalacji auta, by sprawdzić jego pracę. Są jednak pewne wymogi ; muszą być podpięte manometry bo jeśli sprężarka klimatyzacji samochodowej i elektrozawór są sprawne to natychmiast wzrosną ciśnienia i należy odłączyć podane napięcie przy ciśnieniu 18-19 Bar. Drugi element to sprawdzenie i podanie na właściwe zaciski zasilania plus i minus, zmiana polaryzacji może uszkodzić elektrozawór z zabezpieczeniem kierunkowy – na dziś wiem że są takie w niektórych modelach fiata ze sprężarkami 5SEL12C.

Jeśli sprawdziliśmy cewkę elektrozaworu, ilość oleju w układzie oraz sygnał sterujący a sprężarka dalej nie pracuje pozostaje wymiana elektrozaworu. Jeśli po wymianie elektrozaworu sprężarka auto klimatyzacji dalej nie pracuje mamy pewność że należy ją zregenerować lub wymienić.

Olej

Cała rodzina tych sprężarek to lekka, wydajna konstrukcja, jednak ma parę szczególnych wymagań. Przede wszystkim układy te charakteryzują się niską ilością oleju, którego nadmiar wprowadzony do układu powoduje –dosłownie- zatopienie zaworu sterującego i unieruchomienie układu. Często zdarza się że po podłączeniu automatu serwisowego i  wykonaniu pełnej obsługi w standardowych ustawieniach, układ przestaje pracować po wyłączeniu go lub kilku godzinnym postoju auta. Dzieje się tak z prostej przyczyny, jeśli wyłączymy układ a czynnik przestanie krążyć i damy czas , olej odseparuje się od czynnika i osiada na elementach układu w tym w gnieździe elektrozaworu sterującego. Skutek – układ nie ruszy, elektrozawór sprężarki klimatyzacji samochodowej steruje wychyleniem krzywki wału korbowego a zarazem pojemnością skokową która jest zmienna a w normalnej pozycji wyłączonej, pojemność skokowa to 0.

Rozwiązania;

Jeśli nie znasz historii auta, podłączając automat serwisowy obserwuj ile oleju zostanie odessane z układu klimatyzacji samochodowej, najczęściej to ilości do 10 ml. jeśli jest go więcej może wskazywać i sugerować nadmiar oleju w układzie klimatyzacji samochodowej. Co więcej, nie tylko ilość ale i konsystencja, jeśli olej się pieni w zbiorniczku, to mimo małej ilości odessanej jest to wskazanie nadmiaru oleju w układzie. Szczególnie jeśli z układem są problemy. Ważne ! Podejdź do układu niestandardowo jeśli masz w nim którąś z opisanych sprężarek. Jeśli ustawienia standardowe automatu serwisowego podają np. 20 ml. oleju, to jeśli tak podamy olej do klimatyzacji samochodowej a klient był już raz na serwisie i tak samo podano olej to układ może nie ruszyć, lub klient wróci na drugi dzień a często po kilku godzinach.  Jeśli autem tym będzie Yaris w którego układzie całkowita ilość oleju to 80 ml, a jesteś kolejnym serwisem który odwiedzi kierowca to zanim uruchomisz automat, zastanów się czy uruchomić go ustawieniach standardowych i zaobserwuj co dzieje się w zbiorniku oleju odsysanego.

Co zrobić z zalanym układem? to zależy od ilości wpompowanego do układu oleju. Jeśli nie jest go bardzo dużo, można odessać czynnik i podać go ponownie nie dodając oleju, ponownie przeprowadzić takie napełnienie i spróbować uruchomić układ. Często to pomaga, a układ rusza samodzielnie nawet po pozostawieniu wyłączonego na 1-2 godziny. Dlaczego tak się dzieje? Podając czynnik wymuszamy jego obieg w układzie i mieszanie się z olejem, podając ponownie sam czynnik zmniejszamy jego ilość i pozwalamy na pracę elektrozaworu sterującego.

Może się zdarzyć, że po dłuższym czasie (noc) układ ponownie nie ruszy, warto powtórzyć opróżnienie układu, jest mniej kłopotliwe od demontażu i płukania układu klimatyzacji w samochodzie.

Co zrobić z totalnie zaolejonym układem?  Wypiąć ze sprężarki elektrozawór sterujący, jeśli w gnieździe elektrozaworu jest olej i co gorsza jest go spora ilość pozostaje płukanie układu. niestety wiąże się to z  demontażem sprężarki, osuszacza oraz zaworu rozprężnego (dyszy dławiącej w przypadku Audi). Czynność czasochłonna, pracochłonna ale jedyna skutecznie usuwająca olej z utopionego w nim układu klimatyzacji.

Co w przypadku zbyt małej ilości oleju w tych układach ?

Skutki niedoboru oleju są dość kosztowne i kłopotliwe, z reguły sprężarka zatarta , to konieczność płukania całego układu i równie często konieczność wymiany skraplacza. Skąd takie niedobory ? Niestety z powodu sztampowego podejścia do obsługi klimatyzacji. Wielu serwisantów początkujących w dziedzinie klimatyzacji samochodowej nie kojarzy ubytków, wycieków czynnika chłodzącego z układu z ubytkami oleju! Najczęściej na pytanie co  wskazuje miejsce nieszczelności odpowiadają że barwnik UV a nie olej wymieszany z barwnikiem UV.

Należy pamiętać że nowe rozwiązania w postaci sprężarek klimatyzacji samochodowej o zmiennej pojemności skokowej oraz niewielkich ilościach oleju w tych układach możliwe jest dzięki zastosowaniu specyficznych części. Choćby takich jak tłoki bez pierścieni pokrywane molibdenem, gdzie olej nie tylko spełnia rolę smarującą ale i uszczelniającą, a zerwanie filmu olejowego skutkuje „zatarciem” sprężarki.

Co w przypadku uszkodzenia sprężarki w opisywanych układach ? o tym w kolejnej publikacji

kw. 27

13. Sprężarki klimatyzacji – Szczególne warunki pracy

Klimatyzacja i sprężarki do ciągników siodłowych, truck, tir, ciężaroweKlimatyzacja w ciągnikach siodłowych, samochodach ciężarowych, koparkach, maszynach budowlanych, wiertnicach, kombajnach leśnych, kombajnach rolniczych, traktorach …

W tych pojazdach też jest klimatyzacja, jak ją eksploatować, na co zwrócić uwagę?

Najczęściej spotykany problem z klimatyzacją samochodową w tych maszynach to uszkodzenia sprężarek klimatyzacji. Typowe usterki to zniszczenie napędu /sprzęgła sprężarki – najczęściej całkowite – lub jej zatarcie.

Naprawa sprężarki klimatyzacji, wozidła, koparki, wiertniceW wszystkich ww. pojazdach uszkodzenie zespołu napędowego sprężarki klimatyzacji spowodowane jest czasem pracy lub przebiegiem pojazdu. Stosowane w tych układach klimatyzacji sprężarki to typowe rozwiązania przeniesione z układów klimatyzacji aut osobowych. Sprężarki klimatyzacji pracują w nich latami a przebiegi bezawaryjne sięgają 200tyś km , dlaczego więc często nie wytrzymują roku np. w ciągnikach siodłowych ? odpowiedz jest prosta – przebiegi w autach ciężarowych czy ciągnikach siodłowych sięgają 100tyś rocznie- w aucie osobowym taki przebieg to najczęściej 4-5 lat. Obciążenie sprzęgła sprężarki i łożyska koła pasowego jest znacznie zwiększone i to jest główna przyczyna problemów. Dotyczy to również maszyn rolniczych czy budowlanych gdzie nie tyle przebieg jest ważny co godziny pracy układu klimatyzacji czy samej maszyny, skutek jest taki sam.

Rozwiązanie:

Sprężarki klimatyzacji, do maszyn rolniczych, kombajny, ciągniki, traktoryDość proste, skuteczne i nie zbyt kosztowne – wystarczy dwa razy w roku sprawdzić stan łożyska koła pasowego i tarczę sprzęgłową. Nie jest to problemem dla mechanika, a koszt naprawy to cena łożyska (średnio35 złotych) , splanowanie powierzchni ciernych koła pasowego i tarczy sprzęgłowej. Na pewno tańsze od konieczności wymiany sprężarki której cena jest znacząco wyższa w porównaniu z wymianą łożyska, nie wspominając już o awaryjnym przestoju związanym z uszkodzeniem sprężarki.

Zatarta, zniszczona sprężarka to skutek zanieczyszczeń skraplacza (chłodnicy klimatyzacji). Nie biorę tu pod uwagę przyczyny jaką jest nagłe rozszczelnienie układu spowodowane pęknięciami jego elementów. Sprężarki klimatyzacji do traktoru, ciągnika, kombajnu, koparkiSytuacja ta jest najczęściej spotykana w maszynach rolniczych i budowlanych narażonych na stałą pracę w szczególnie zapylonym środowisku. Zanieczyszczony skraplacz to bezpośredni brak chłodzenia czynnika a co za tym idzie poważny wzrost ciśnienia w układzie. Jak uniknąć uszkodzeń sprężarki w takich przypadkach ? nie może być nic prostszego, wystarczy zadbać o czystość skraplacza, wystarczy systematyczne usuwanie kurzu i pyłu z radiatora – nie ma nic tańszego i prostszego.

Sprężarki klimatyzacji do ciężarówek, kombajnów, traktorów, maszyn budowlanych…
Szukasz sprężarki klimatyzacji, nie znalazłeś, masz problem z identyfikacją – skontaktuj się z nami!

lut 21

11. Instrukcja wymiany sprzęgła sztywnego, zrywalnego kompresorów klimatyzacji

sprężarki regenerowaneProblem z wymianą, czy naprawą sprzęgła sztywnego polega na demontażu tarczy sprzęgła bez uszkodzenia wału sprężarki. Sprzęgła te najczęściej montowane w sprężarkach NIPPONDENSO 5SL09C , 6SEU14C , 7SEU17C do samochodów AUDI , BMW , MERCEDES , TOYOTA, sprawiają kłopoty nie tylko w eksploatacji ale i w naprawie.

 Uwaga;
Sprzęgło sztywne, zrywalne (nazywane też sprzęgłem bezpieczeństwa) spełnia rolę mechanicznego bezpiecznika w przypadku wystąpienia uszkodzeń układu chłodzenia. Świadczyć może o tym zerwana tarcza sprzęgłowa 
(rys. 8). W takim przypadku, oprócz wymiany sprzęgła należy usunąć usterkę układu klimatyzacji. Nie dotyczy to zużytych w trakcie eksploatacji amortyzatorów gumowych, łożyska koła pasowego, czy mechanicznych uszkodzeń koła.

klimatyzacja naprawa, pomoc, instrukcje regenerowana sprężarka, naprawa sprzęgła sprężarki Denso
Rys.1
Zamocuj kompresor pionowo w imadle lub powieś na szpilkach korzystając z uszu mocujących kompresora
Rys.2
Podważ i usuń pierścień zabezpieczający tarczy sprzęgłowej
części do sprężarek klimatyzacji samochodowej narzędzia do sprężarek
Rys.3
Po podważeniu, pierścień zabezpieczający bez problemu wysuniesz ruchem półkolistym
Rys.4
Włóż klucz ściągający w otwory tarczy sprzęgłowej
części do sprężarek klimatyzacji samochodowej instrukcja demontażu napędu kompresora, naprawa kompresorów klimatyzacji
Rys.5
Na końcówkę klucza ściągającego załóż klucz udarowy z ustawionymi lewymi obrotami
Rys.6
Załącz klucz udarowy, w czasie obrotów tarcza sprzęgłowa zacznie się wysuwać z osi wału sprężarki
naprawa regeneracja sprężarek, informacje techniczne, instrukcje usterki klimatyzacji samochodowej, pomoc, naprawa
Rys.7
Zdejmij tarczę sprzęgłową, wykręć pozostały na osi element uszkodzonej tarczy
Rys.8
Zerwana tarcza sprzęgła, element zabezpieczenia mechanicznego, wskazuje konieczność przeglądu układu klimatyzacji!
naprawa kompresora klimatyzacji, regeneracja sprężarek samochodowych regeneracja sprężarek klimy, pomoc, informacje techniczne
Rys.9
Oczyść strumieniem sprężonego powietrza szyję kompresora w raz z zagłębieniem wzdłuż osi wału sprężarki
Rys.10
Zdejmij podkładkę dystansową tarczy sprzęgłowej
auto klima naprawa sprężarki, serwis, autoklima naprawa sprzęgła klimatyzacji, serwis, autoklima
Rys.11
Usuń pierścień zegera zabezpieczający koło pasowe
Rys.12
Zdejmij koło pasowe z szyi kompresora, powinno wysunąć się bez opory, jeśli nie użyj ściągacza
instrukcja naprawy napędu klimatyzacji, klucz do demontażu sprzęgła instrukcja naprawy sprzęgła klimatyzacji, klucz do zabieraków
Rys.13
Uszkodzone koło pasowe i tarcza sprzęgłowa wymaga montażu kompletnego napędu
Rys.14
Wsuń nowe koło pasowe na szyjkę kompresora
klima naprawa, autoklimatyzacja, serwis instrukcja demontażu napędu sprężarki, naprawa klimatyzacji
Rys.15
Załóż podkładkę dystansową tarczy sprzęgła, Zwróć uwagę na skośne powierzchnie pierścienia zegera zabezpieczającego łożysko koła pasowego
Rys.16
Zapnij pierścień zegera pamiętając o ułożeniu go skośnymi powierzchniami w kierunku na zewnątrz od łożyska
instrukcja montażu napędu sprężarki, naprawa klimatyzacji samochodowej instrukcja regeneracji sprzęgła, naprawa klimatyzacji w samochodzie
Rys.17
Załóż tarczę sprzęgła umieszczając zęby tarczy między gumowymi amortyzatorami
Rys.18
Obracaj tarczą sprzęgłową w prawo
zasada działania sprężarki klimatyzacji, regeneracja napędu sprężarki, pomoc regeneracja naprawa sprężarek, informacje, instrukcje
Rys.19
Obroty tarczy powodują nakręcanie się jej na oś wału sprężarki
Rys.20
Trzymając za koło pasowe delikatnie dokręć tarczę, przeciwny kierunek pracy koła dokręci ją w czasie pracy sprężarki
instrukcja wymiany napędu kompresora, sprężarka regenerowana, autoklima sprężarki i kompresory do klimy, pomoc techniczna, instrukcje
Rys.21
Załóż pierścień zabezpieczający tarczę sprzęgłową, zabezpiecza on tarczę przed wypadnięcie w przypadku jej zerwania.
Rys.22
Sprężarka gotowa do montażu. Pamiętając o zerwanym sprzęgle, znajdź usterkę układu aby ponownie nie naprawiać sprzęgła.
sty 15

Nowe, regenerowane, używane? – Decyduje rozsądek.

Są granice oszczędności i wymagania techniczne, których nie można przekraczać. Na wiele pytań związanych z używaniem części z odzysku można odpowiedzieć twierdząco ale… Gwarancją poprawnego działania układu klimatyzacji jest zastosowanie jedynie części sprawnych. Cewka elektromagnesu jeśli jest sprawna to oczywiście można jej użyć, ale już kompletowanie sprzęgła z dwóch różnych sprężarek to błąd, można to zrobić jeśli zna się zasady regeneracji sprzęgieł nie narażając się na uszkodzenie sprężarki. Nikt nie waha się przed użyciem sprężarki regenerowanej czy nowej od sprawdzonego producenta. Osuszacze czy skraplacze nie oryginalne nie stanowią problemu a przy wyborze decyduje cena. Jednak najczęściej problem stanowi informacja. Wymiana uszczelnień sprężarki czy układu klimatyzacji zabezpiecza przed koniecznością ponownego demontażu, nikt rozsądny nie zamontuje starego uszczelniacza wału sprężarki i jeśli nie musi, nie włoży starego oringa. Dlatego też oferta części do sprężarek czy układów klimatyzacji obejmuje nie tylko sprężarki , osuszacze czy dysze dławiące ale i uszczelnienia, dławice oringi uszczelki metalowo gumowe, zawory sterujące czy czujniki jak i elementy i kompletne sprzęgła sprężarek.

Oferta części do klimatyzacji i sprężarek

części do sprężarek klimatyzacji, części do klimatyzacji samochodowej

gru 20

Problemy z montażem sprężarek nowego typu Toyota, Audi, WV, Skoda

regeneracja kompresorów klimatyzacji, regeneracja sprężarek klimatyzacji            Co raz większa grupa sprężarek klimatyzacji samochodowej to sprężarki o zmiennej pojemności skokowej bez sprzęgła elektromagnetycznego, sterowane elektrozaworem. Wiążą się z tym znaczne zmiany w sposobie montażu, obsługi i uruchomienia układu wyposażonego w taką sprężarkę. Przykładowo – grupa WV poleca montaż tych sprężarek na suchy układ. Zacząć należy od zmian w sposobie zalania sprężarki olejem i ilością oleju w układzie. Montując sprężarkę starszej konstrukcji należało zalać ją olejem (o ile nie była zalana) i podać olej do układu klimatyzacji. Sprężarki sterowane elektrozaworem nie tolerują nadmiernej ilości oleju w układzie i wielokrotnie po zamontowaniu sprężarki i napełnieniu układu czynnikiem pierwsze uruchomienie następuje bez problemu, jednak po wyłączeniu klimatyzacji ponowne jej uruchomienie jest niemożliwe. Przyczyną tego jest olej. Inny problem to sposób dozowania oleju do sprężarki. Niewłaściwe postępowanie (szczególnie często spotykane przy sprężarce 5SE12 – Toyota) skutkuje zatarciem sprężarki. Model ten nie posiada korka wlewu oleju a dozowanie oleju wymaga wielokrotnego podawania małych ilości portem ssania połączonego z obrotami koła pasowego. Po zalaniu olejem sprężarkę dobrze jest postawić na kole pasowym na 20-30 minut. Jeśli zainteresowany jesteś szerszą ilością informacji może skorzystać z oferty szkolenia w zakresie naprawy i obsługi układów klimatyzacji.

Jeśli masz problem z układem klimatyzacji, sprężarką czy jej montażem zawsze możesz zadać pytanie związane z bieżącym problemem korzystając z naszego forum.