sty 22

Klimatyzacja samochodowa 2018

Koszty serwisu, obsługi, ceny czynnika chłodniczego

czynnik chłodniczy do klimatyzacji samochodowejZmiany w polityce ekologiczne UE wprowadzane w kraju na przestrzeni ostatnich lat, zauważyć można dopiero dziś. Z cała pewnością dostrzegą je klienci serwisów klimatyzacji wiosną tego roku. Ograniczenia wprowadzane na terenie Unii Europejskiej, związane z wycofywaniem czynnika R134a i wprowadzaniem nowego czynnika 1234YF, widoczne są na naszym rynku w postaci znacznych podwyżek cen czynnika R134a. Zwyczajowe zakupy czynnika w okresie zimowym (niższe ceny) mogą przejść do historii. Na przełomie roku – po sezonie – ceny wzrosły praktycznie czterokrotnie w stosunku do ceny zakupu butli 12 kg w sezonie 2017.  Na dzień dzisiejszy najniższe ceny czynnika R134a to 1300 PLN brutto, a na stronie jednego z dużych dystrybutorów części samochodowych można zobaczyć cenę  przekraczającą 1900 PLN brutto!

Czy na tym koniec?  Można mieć wątpliwości… bowiem dystrybutorzy czynników chłodniczych nabrali wody w usta. Z niepotwierdzonych informacji wiadomo, że będą tendencje do zrównania cen czynnika R134 i 1234YF, tyle że jak można zaobserwować, proces ten nie będzie polegał na obniżaniu ceny 1234YF, a raczej wzroście ceny R134a.

Jak ta sytuacja wpłynie na koszty serwisowania klimatyzacji samochodowej, nie trudno się domyśleć. Przewidywać można praktycznie dwa scenariusze. Użytkownik auta może – biorąc pod uwagę wartość i rocznik – zrezygnować z naprawy i obsługi układu klimatyzacji lub zdecydować się na kompleksową naprawę bez wymuszania na serwisantach czynności minimalnych wymaganych do uruchomienia układu klimatyzacji. Nie oszukujmy się, wielu kierowców nie decydowało się na dodatkowe czynności serwisowe sugerowane po diagnostyce układu – jak jeszcze działa to po co wymieniać naprawiać? Usunięcie kolejnej usterki, której wcześniej można by uniknąć, będzie dodatkowo obciążone wysokim kosztem czynnika chłodzącego, a to może wpłynąć na decyzję klienta o szerszym zakresie naprawy pierwotnej.

sie 30

Układy klimatyzacji samochodowej ze sprężarkami sterowanymi elektrozaworem cd.

Uciążliwe problemy i rozwiązania…  Czy możliwe żeby po wymianie sprężarki, płukaniu układu, skraplacza, osuszacza, zaworu rozprężanego, sprężarka uległa ponownemu zatarciu ?  niestety tak…Jak obiecałem w poprzedniej publikacji tym razem opisze problemy występujące przy naprawach układów klimatyzacji ze sprężarkami Desno o zmiennej pojemności, sterowanymi elektrozaworem. Walczący kilkukrotnie z tą samą usterką w Toyocie Yaris czy Audi A4 , A6 docenią te informacje. A naprawa zaczęta od diagnozy oszczędzi Wam sporo nerw.

Diagnostyka, naprawa układów klimatyzacji ze sprężarkami Desno Serii 5SE, 5SER, 6SEU, 7SEU, Toyota, Audi, VW, Skoda, BMW

sprężarki klimatyzacji regeneracja, naprawa kompresorów klimatyzacjiSprężarki te najczęściej są tak zniszczone, że nie nadają się nawet do regeneracji a dodatkowym kłopotem jest konieczność kompleksowego płukania całego układu. Są to z reguły skutki niedostatecznego smarowania sprężarki a powody tego mogą być zasadniczo trzy,  zdiagnozowanie każdego z nich wpływa na czynności naprawcze.

Pierwszy z powodów uszkodzenia tego typu sprężarek, to nagły wyciek czynnika spowodowany pęknięciem przewodu, skraplacza itd. Jest on łatwy do identyfikacji i niezbyt uciążliwy w konsekwencjach, wystarczy wymiana sprężarki, osuszacza , zaworu/dyszy i płukanie układu.

Drugi z powodów to zbyt mała ilość oleju w układzie spowodowana „dobijaniem” czynnika bez uzupełnienia właściwej ilości oleju.  Skutek jest wiadomy a klient płaci za wymianę sprężarki, osuszacza , zaworu/dyszy i płukanie układu.

Trzeci z powodów, najgorszy z możliwych to niewłaściwe sterowanie elektrozaworem sprężarki. Skutkiem jest zatarcie sprężarki, a kompleksowa naprawa z wymianą sprężarki, osuszacza , zaworu/dyszy i płukanie układu nie daje nic ! klient wraca za dwa dni czy dwa tygodnie z tym samym uszkodzeniem. Co jest tego przyczyną?

Sprężarki Desno Serii 5SE, 5SER, 6SEU, 7SEU w oryginale napełniane są ilością oleju właściwą dla układu w którym maja być montowane – dla przykładu sprężarka do toyoty Avensis , 5SE12C (DCP50120) olej ND-8, w ilości 90cc – układ powinien być wypłukany. Sprężarka po zamontowaniu i uruchomieniu dozuje część oleju do układu. W zależności od modelu w sprężarce (a w zasadzie w komorze wału korbowego sprężarki) zostaje od 30 do 60 ml. oleju.

Wystarcza to do jej normalnej pracy tak wału korbowego jak i smarowania tłoków i zaworów w postaci mieszaniny czynnika i oleju. W katalogu Denso jest opisana „PROCEDURA DOCIERANIA” (strona31 , katalog 2011/2012) wg której należy po zmontowaniu układu uruchomić go na 2-4 minuty na biegu jałowym (czytaj wolne obroty) z włączoną klimatyzacja. To moment dozowana oleju. W trakcie normalnej pracy sprężarki te, sterowane elektrozaworem zmieniają pojemność skokową w zależności od prędkości obrotowej wału korbowego silnika. Rzecz jasna, im większa prędkość obrotowa wału tym mniejsza pojemność skokowa sprężarki i odwrotnie. Odzwierciedleniem tego jest sygnał sterujący elektrozaworu sprężarki który widoczny może być na oscyloskopie lub mierniku ( tu w postaci zmian napięcia od 0V – sprężarka nie pracuje do 12V pełna wydajność sprężarki) Dlaczego to tak ważne ?

Ponieważ pełna wydajność sprężarki przy wysokich obrotach wału korbowego silnika powoduje wyrzut oleju do układu, brak smarowania wału korbowego sprężarki i jej zatarcie. Przekonałem się o tym osobiście na BMW ze sprężarką 6SEU16C, po wymianie sprężarki i pełnym zakresie czynności serwisowych sprężarka „padła” po trzech tygodniach. Po pełnej diagnostyce okazało się że nie działa kic down, sprężarka była nie odłączana przy nagłym przyśpieszaniu i wzroście prędkości obrotowej wału korbowego silnika sprężarka miała 85% pojemności, opróżniona z oleju komora korbowa sprężarki, a sama sprężarka zatarta. Podobny skutek stwierdzony w audi A4 i A6, tyle że w tych modelach powodem był niewłaściwe działający moduł sterowania klimatyzacją. Skutek w wszystkich przypadkach taki sam, pusta komora wału korbowego sprężarki, zatarty wał korbowy i zniszczone tłoki. Badając podobny przypadek w toyocie Avensis, zaobserwowałem moment przegrzania komory wału korbowego sprężarki już przy 3000RPM,

Ważne, zacznij diagnostykę od sprawdzenia ilości oleju w komorze korbowej sprężarki, jeśli go nie ma, to można spodziewać się problemów nie tyle związanych z układem klimatyzacji co ze sterowaniem układu. Co ciekawe w komputerowej diagnostyce systemu najczęściej nie ma żadnych błędów. Sterowanie elektrozaworem można monitorować z komputera poprzez napięcie lub prąd, widoczne jest ono w zakresie 0-12V lub 0-0,9A, jeśli sygnał mieści  się w tych granicach to komputer nie wskaże i nie odnotuje błędu, bo wartości są w granicach normy – mimo  tego że np. przy wysokich obrotach wału silnika powinno zostać obniżone napięcie sterujące pojemnością z 9V do 4V i zmniejszona pojemność skokowa sprężarki. Sam sygnał sterujący sprężarka to ciąg zmiennych w czasie impulsów 0 i 12V  widocznych na mierniku jako uśrednione napięcie, wystarczające do diagnozy pracy sprężarki – miernik podpięty do wtyczki elektrozaworu wskaże poziom pracy sprężarki. Można w ten sposób monitorować również pracę elektrozaworu, i podjąć decyzję o jego wymianie bądź nie – w przypadku niepracującego układu.

Pomocna Ciekawostka !spręzarka klimatyzacji samochodowej, klimatyzacja samochodowa

Rozważając problemy ze sprężarkami sterowanymi elektrozaworem nie sposób pominąć sprężarek Denso 5SER09C montowanych np.  w toyotach Yaris. Jeśli zdarzy się że po wymianie elektrozaworu sterującego układ dalej „nie rusza” to nie jest to problem oleju a bardziej niż pewne że sprężarki. Sama sprężarka jest czysta, olej we właściwej ilości w komorze wału korbowego, ruch tłoków jak najbardziej poprawny tyle że sprężarka nie tłoczy. Możliwe że przyczyną jest zastosowane rozwiązanie –ciekawe acz kłopotliwe – w postaci wirującego zaworu ssącego i ciśnienia wychylenia krzywki wału, temat badamy – a dopóki nie znajdzie się rozwiązanie, sprężarkę trzeba będzie wymieniać.   Więcej informacji o tym rozwiązaniu na stronie Denso – link

sie 28

Olej do sprężarki klimatyzacji samochodowej – jak napełniać, jaki typ oleju ?

oleje do klimatyzacji, jak napełnić kompresor olejem, olej sprężarkowyZatarta sprężarka klimatyzacji , konieczna wymiana – diagnoza serwisu. I co dalej ? niby proste ale nie dla wszystkich, nie wystarczy zakup sprężarki nowej czy regenerowanej . W wielu przypadka brak praktyki warsztatowca prowadzi do kolejnych problemów ! Przypominamy że przy wymianie sprężarka klimatyzacji musi być zalana olejem ! Nie wystarczy podłączenie urządzenia napełniającego układ czynnikiem chłodzącym ! Większość pomp, sprężarek klimatyzacji posiada korek wlewu oleju, jeśli takiego korka nie ma, należy napełnić kompresor olejem poprzez port ssący. Niestosowanie tej prostej zasady prowadzi do zatarcia kolejnej sprężarki. Nie dość tego, zbyt duża ilość oleju lub olej niewłaściwy znacząco wpływa na wydajność pracy systemu klimatyzacji w samochodzie. Zbyt mała ilość oleju skraca żywotność sprężarki. Niestety widać to dopiero w eksploatacji. Solidny serwisant sprawdzi ilość i typ oleju zanim napełni kompresor. Zwróci uwagę na jego typ patrząc na zalecenia producenta. Dużą popularnością cieszą się oleje linii double end-cap, podwójnie zabezpieczone przed wchłanianiem wilgoci w czasie magazynowania. Solidny dostawca informuje o tych niuansach nabywcę i udzieli informacji o typie i ilości oleju potrzebnego do twojej sprężarki. Więcej o olejach i ich przeznaczeniu na stronie firmowej Laser-sinex. Ilości i typy oleju do konkretnych modeli sprężarek klimatyzacji otrzymasz kontaktując się z naszymi technikami .

Powrót na górę

sie 16

Układy klimatyzacji samochodowej ze sprężarkami sterowanymi elektrozaworem

Uciążliwe problemy i rozwiązania…

Problematyka nie do końca znana warsztatom zajmującym się klimatyzacją samochodową, które spotkały się z układami klimatyzacji i problemami w toyotach czy audi ze sprężarkami Desno Serii 5SE, 5SER, 6SEU, 7SEU, sterowanymi elektrozaworem. Klika typowych problemów i ich rozwiązania.

Elektrozawór sterujący sprężarki

Odpowiada on za pracę sprężarki klimatyzacji, steruje zmianą pojemności skokowej. Najczęstszą przyczyna problemów związanych z układami autoklimatyzacji opartymi na sprężarkach o zmiennej pojemności skokowej – nie tylko Denso – jest olej. Blokuje on przepływ czynnika w postaci gazowej i uniemożliwia zmianę pojemności sprężarki a co za tym idzie jej pracę.  Co zrobić z olejem? (o tym poniżej) Inne niedomagania elektrozaworów sterujących spręzarki to najczęściej uszkodzenie elektromagnesu lub niepracująca iglica.  W obu przypadkach należy wymienić elektrozawór. Jak zdiagnozować taka usterkę? O ile uszkodzenie cewki elektrozaworu możemy dość szybko określić korzystając z omomierza (sprawna cewka zależnie od typu ma oporność w przedziale 10,5-13 Ohm) o tyle niesprawnej iglicy nie da się zweryfikować. Jeśli elektromagnes zaworu jest sprawny a kompresor klimatyzacji nie tłoczy to należy wziąć pod uwagę nie tylko uszkodzenie elektrozaworu ale i możliwość uszkodzenia samej sprężarki, oraz – nieprawidłowy sygnał sterujący docierający do elektrozaworu. Ten ostatni można za symulować. Są dostępne zewnętrzne sterowniki, symulatory sygnału sterującego, dość drogie ale modulują sygnał tak jak sterownik klimatyzacji z układu auta. Zakup to sprawa indywidualna. Jak inaczej sprawdzić sterowanie elektrozaworu i wykluczyć błędny sygnał sterujący? W normalnych warunkach sygnał ten to zmienny w czasie ciąg impulsów 0V i 12V, zaobserwować go można niekoniecznie używając oscyloskopu. Wystarczy miernik cyfrowy który pokaże uśrednione impulsy w postaci zmieniającego się napięcia od 0-12V. Dlaczego warto ten sygnał sprawdzić na wtyczce zasilania elektrozaworu skoro można podpiąć komputer diagnostyczny i monitorować prąd lub napięcie sterujące elektrozaworem? rerenerowane spręzarki klimatyzacji samochodowejPonieważ często jest on wysyłany przez sterownik, ale po kablach nie zawsze dociera na wtyczkę.  Można zasilić elektrozawór podając napięcie z instalacji auta, by sprawdzić jego pracę. Są jednak pewne wymogi ; muszą być podpięte manometry bo jeśli sprężarka klimatyzacji samochodowej i elektrozawór są sprawne to natychmiast wzrosną ciśnienia i należy odłączyć podane napięcie przy ciśnieniu 18-19 Bar. Drugi element to sprawdzenie i podanie na właściwe zaciski zasilania plus i minus, zmiana polaryzacji może uszkodzić elektrozawór z zabezpieczeniem kierunkowy – na dziś wiem że są takie w niektórych modelach fiata ze sprężarkami 5SEL12C.

Jeśli sprawdziliśmy cewkę elektrozaworu, ilość oleju w układzie oraz sygnał sterujący a sprężarka dalej nie pracuje pozostaje wymiana elektrozaworu. Jeśli po wymianie elektrozaworu sprężarka auto klimatyzacji dalej nie pracuje mamy pewność że należy ją zregenerować lub wymienić.

Olej

Cała rodzina tych sprężarek to lekka, wydajna konstrukcja, jednak ma parę szczególnych wymagań. Przede wszystkim układy te charakteryzują się niską ilością oleju, którego nadmiar wprowadzony do układu powoduje –dosłownie- zatopienie zaworu sterującego i unieruchomienie układu. Często zdarza się że po podłączeniu automatu serwisowego i  wykonaniu pełnej obsługi w standardowych ustawieniach, układ przestaje pracować po wyłączeniu go lub kilku godzinnym postoju auta. Dzieje się tak z prostej przyczyny, jeśli wyłączymy układ a czynnik przestanie krążyć i damy czas , olej odseparuje się od czynnika i osiada na elementach układu w tym w gnieździe elektrozaworu sterującego. Skutek – układ nie ruszy, elektrozawór sprężarki klimatyzacji samochodowej steruje wychyleniem krzywki wału korbowego a zarazem pojemnością skokową która jest zmienna a w normalnej pozycji wyłączonej, pojemność skokowa to 0.

Rozwiązania;

Jeśli nie znasz historii auta, podłączając automat serwisowy obserwuj ile oleju zostanie odessane z układu klimatyzacji samochodowej, najczęściej to ilości do 10 ml. jeśli jest go więcej może wskazywać i sugerować nadmiar oleju w układzie klimatyzacji samochodowej. Co więcej, nie tylko ilość ale i konsystencja, jeśli olej się pieni w zbiorniczku, to mimo małej ilości odessanej jest to wskazanie nadmiaru oleju w układzie. Szczególnie jeśli z układem są problemy. Ważne ! Podejdź do układu niestandardowo jeśli masz w nim którąś z opisanych sprężarek. Jeśli ustawienia standardowe automatu serwisowego podają np. 20 ml. oleju, to jeśli tak podamy olej do klimatyzacji samochodowej a klient był już raz na serwisie i tak samo podano olej to układ może nie ruszyć, lub klient wróci na drugi dzień a często po kilku godzinach.  Jeśli autem tym będzie Yaris w którego układzie całkowita ilość oleju to 80 ml, a jesteś kolejnym serwisem który odwiedzi kierowca to zanim uruchomisz automat, zastanów się czy uruchomić go ustawieniach standardowych i zaobserwuj co dzieje się w zbiorniku oleju odsysanego.

Co zrobić z zalanym układem? to zależy od ilości wpompowanego do układu oleju. Jeśli nie jest go bardzo dużo, można odessać czynnik i podać go ponownie nie dodając oleju, ponownie przeprowadzić takie napełnienie i spróbować uruchomić układ. Często to pomaga, a układ rusza samodzielnie nawet po pozostawieniu wyłączonego na 1-2 godziny. Dlaczego tak się dzieje? Podając czynnik wymuszamy jego obieg w układzie i mieszanie się z olejem, podając ponownie sam czynnik zmniejszamy jego ilość i pozwalamy na pracę elektrozaworu sterującego.

Może się zdarzyć, że po dłuższym czasie (noc) układ ponownie nie ruszy, warto powtórzyć opróżnienie układu, jest mniej kłopotliwe od demontażu i płukania układu klimatyzacji w samochodzie.

Co zrobić z totalnie zaolejonym układem?  Wypiąć ze sprężarki elektrozawór sterujący, jeśli w gnieździe elektrozaworu jest olej i co gorsza jest go spora ilość pozostaje płukanie układu. niestety wiąże się to z  demontażem sprężarki, osuszacza oraz zaworu rozprężnego (dyszy dławiącej w przypadku Audi). Czynność czasochłonna, pracochłonna ale jedyna skutecznie usuwająca olej z utopionego w nim układu klimatyzacji.

Co w przypadku zbyt małej ilości oleju w tych układach ?

Skutki niedoboru oleju są dość kosztowne i kłopotliwe, z reguły sprężarka zatarta , to konieczność płukania całego układu i równie często konieczność wymiany skraplacza. Skąd takie niedobory ? Niestety z powodu sztampowego podejścia do obsługi klimatyzacji. Wielu serwisantów początkujących w dziedzinie klimatyzacji samochodowej nie kojarzy ubytków, wycieków czynnika chłodzącego z układu z ubytkami oleju! Najczęściej na pytanie co  wskazuje miejsce nieszczelności odpowiadają że barwnik UV a nie olej wymieszany z barwnikiem UV.

Należy pamiętać że nowe rozwiązania w postaci sprężarek klimatyzacji samochodowej o zmiennej pojemności skokowej oraz niewielkich ilościach oleju w tych układach możliwe jest dzięki zastosowaniu specyficznych części. Choćby takich jak tłoki bez pierścieni pokrywane molibdenem, gdzie olej nie tylko spełnia rolę smarującą ale i uszczelniającą, a zerwanie filmu olejowego skutkuje „zatarciem” sprężarki.

Co w przypadku uszkodzenia sprężarki w opisywanych układach ? o tym w kolejnej publikacji

maj 02

28. Auto Klimatyzacja w Hybrydach

Toyota Prius, Auris, Lexus RX450h, GS450h, Hondalokalizacja kompresora klimatyzacji w hybrydzie toyota lexus Insight, Volkswagen Touareg Hybrid

Hybrydy, obecne na światowych rynkach od 10 lat, dośd wolno, jednak trafiają również do Polski. Nie są tak popularne jak w USA ale coraz częściej spotykamy je na naszych ulicach. Dlatego też należy zwrócid uwagę – nie tylko użytkowników ale przede wszystkim serwisantów – na specjalne wymogi związane z obsługą i serwisem klimatyzacji w autach o napędzie hybrydowym, w których widok komory silnika jest co najmniej ciekawy, a kompresor identyfikuje się na pierwszy rzut oka tylko dzięki przewodom klimatyzacji.

kompresor Denso ES27C, elektryczna sprężarka klimatyzacji hybrydyZasada działania układu klimatyzacji Schemat kompresora elektrycznego klimatyzacji hybrydyjest oczywiście taka sama jak we wszystkich autach, jednak znaczącą różnicę stanowi kompresor. Nowe rozwiązanie to kompresor Denso ES27C napędzany trójfazowym silnikiem indukcyjnym zasilanym napięciem 288V z przetwornicą umożliwiającą pracę sprężarki na zasilaniu z baterii pokładowych. Rozwiązanie to pozwala na działanie przy wyłączonym silniku spalinowym (nie pracuje prądnica / generator). W kompresorze zastosowano ślimakowy zespół sprężania i separator oleju który Uzwojenie kompresora elektrycznego denso es27c do autoklimatyzacji hybrydypozostawia większośd oleju w sprężarce co zmniejsza jego ilośd w układzie wpływając na poprawę wydajności (olej potrzebny jest sprężarce a nie układowi). Kolejna ciekawostka to komora silnika elektrycznego sprężarki przez którą przepływa czynnik od strony niskiego ciśnienia układu klimatyzacji. Pozwala to jednocześnie na całkowite rozprężenie czynnika, spełniając rolę akumulatora, a dodatkowo na gromadzenie odseparowanego oleju.

I tu uwaga:
Olej w kompresorach elektrycznych to ND-OIL 11, nie mający nic wspólnego z obecnymi olejami do klimatyzacji. Olej ten posiada właściwości dielektryczne i pozwala na pracę uzwojenia silnika kompresora w otoczeniu czynnika chłodzącego, który przez niego przepływa. Toyota i Lexus ostrzegają nie tylko przed stosowaniem innych olejów, ale i zwracają uwagę na przestrzeganie odpowiedniej ilości oleju w układzie, którego nadmierna ilośd może uszkodzid układ! Informacje tych producentów wskazują, że nawet 1% oleju innego niż ND-OIL11 podany do układu może prowadzid do uszkodzeo kompresora. Dlatego zalecają serwisowanie układów klimatyzacji w hybrydach osobnymi maszynami serwisowymi, aby nawet najmniejsza ilośd innego oleju nie dostała się do układu. W przypadku zastosowania niewłaściwego oleju producenci wymagają wymiany parownika, skraplacza i kompresora. Najbezpieczniejszym postępowaniem przy tych układach jest stosowanie manometrów w trakcie serwisu okresowego. W przypadku nieszczelności czy naprawy układu należy zastosowad osobny automat serwisowy.

zdjęcie układu sterownika klimatyzacji hybrydy ecuSamo sprawdzenie poprawności działania układu klimatyzacji w hybrydowym układzie napędowym wymaga specjalnego modułu serwisowego. Układ sterowania sprężarką i klimatyzacją jest powiązany bezpośrednio ze sterownikiem EUC (Electronic Control Unit- elektroniczna jednostka sterująca) elektrycznego napędu hybrydowego HEV (hybryd electric vehicle) oraz sterownikiem ECU baterii pokładowych. Sam sterownik ECU kompresora pozwala na regulację prędkości obrotowej od 0 do 8600 obrotów na minutę – więc i sterowanie jego wydajnością, w zależności od ustawionych parametrów na panelu sterowania w kabinie. Nie pomijają oczywiście czujników nasłonecznienia, temperatury i wilgotnośd. Sama praca klimatyzacji wpływa również na hybrydowy układ napędowy – praca układu klimatyzacji dodatkowo zwiększa obciążenie baterii pokładowych (zmniejszenie poziomu energii) wpływa na załączanie silnika spalinowego. W związku ze znaczną integracją układu klimatyzacji z HEV (elektryczny napęd hybrydowy) ilośd komend i błędów generowanych przez układ klimatyzacji jest znacznie większa i różni się od spotykanego w autach z tradycyjnym napędem. To znaczny skrót z informacji dotyczących obsługi klimatyzacji w autach z napędem hybrydowym – nowością techniczną, mimo 10 lat istnienia na runku samochodowym. Wzrosną więc wymagania poziomu wiedzy i kompetencji serwisantów klimatyzacji, i będą one rosły gdyż producenci pracują już nad eżektorowymi układami klimatyzacji opartymi na CO2, ale o tych układach w kolejnej publikacji

Schemat autoklimatyzacji samochodu o napędzie hybrydowoym

Powrót na górę

mar 21

32. Naprawa klimatyzacji samochodowej – Toyota Corolla Verso

Nie szukaj zaworu rozprężnego czy dyszy dławiącej ? !

Auto klimatyzacja układ klimatyzacji z dyszą dławiącą

Producenci stosują coraz częściej nietypowe rozwiązania w klimatyzacji samochodowej, mające na celu zmniejszenie obciążenia silnika a co za tym idzie, zużycie paliwa. Takim rozwiązaniem jest układ klimatyzacji w Corolli z 2005 roku z silnikiem 2,2 D-4D. Użyto w tym układzie sprężarki klimatyzacji Denso o zmiennej pojemności skokowej i zastosowano nowe rozwiązanie w postaci podgrzewacza gazu, zastosowano elektrozawór z dodatkową dyszą i zbiornikiem gorącego gazu umożliwiające szybką i skuteczną regulację temperatury w zakresie 8-30 °C. Takie rozwiązanie ma ograniczyć obciążenie dodatkowe silnika jakim jest pracujący układ klimatyzacji i zmniejszyć zużycie paliwa o 3%. Problemem jednak jest dostępność tego zaworu/wymiennika w przypadku konieczności naprawy układu, szczególnie jeśli sprężarka uległa zatarciu a układ uległ zabrudzeniu. O ile zawór rozprężny czy dyszę dławiącą można na rynku bez problemu kupić to nowe rozwiązanie staje się kłopotem. Ciekawe że spotkać można ten układ z dyszą dławiącą i bez.

Innym elementem na który należny zwrócić szczególną uwagę to uszkodzenia sprężarki związane z nieprawidłową pracą układu sterowania. W tym przypadku sprężarka Denso  sterowana elektrozaworem. Jeśli w wymontowanej sprężarce stwierdzimy brak oleju w komorze wału korbowego, to jest to wskazanie możliwych powtarzających się uszkodzeń. Nie pomoże idealna obsługa układu z wymianą sprężarki, skraplacza i płukaniem układu włącznie !

Z tym samym problemem spotkać można się w toyocie Avensis i Yaris.

Powrót na górę

lut 26

29. Filtry klimatyzacji: Filtr kabinowy, Osuszacz filtr

Kiedy i dlaczego należy wymieniać

filtry klimatyzacji, filtry kabinowe, przeciwpyłkoweFiltry kabinowe – często określane jako filtr przeciwpyłkowy – to jedyny element oczyszczający powietrze wpływające do kabiny auta. Pytanie czy go wymieniać jest raczej bezzasadne, bo jeśli nie dbasz o swoje zdrowie to pewnie dbasz o stan techniczny auta a filtr ten zapobiega konieczności wymiany dmuchawy nawiewu czy parownika klimatyzacji, co jest dość kosztowne. Zasadnicze pytanie to jak często? Stosuje się różne wyznaczniki; przebieg w km (15tyś. 30 tyś.) czy czas (1 raz w roku), należy uwzględnić sposób eksploatacji auta! Jeśli poruszasz się w większości w warunkach miejskich lub w warunkach wysokiego zapylenia (budowy, drogi gruntowe) należy wymieniać filtr kabinowy – niezależnie od przebiegu – dwa razy w roku. Biorąc pod uwagę niskie ceny filtrów kabinowych tak włókninowych jak i węglowych oraz to że w większości aut można je bez problemu wymienić samemu, coraz większe grono kierowców traktuje wymianę filtra kabinowego jako standard przy obsłudze samochodu.

Osuszacz, Filtr – element układu klimatyzacji wychwytujący wilgoć oraz drobne zanieczyszczenia. Kiedy go wymieniać? Bezwzględnie przy każdy rozszczelnieniu układu autklimatyzacji, i to niezależnie od tego czy układ naprawiamy czy wykonujemy inne czynności naprawcze niezwiązane z klimatyzacją! Dlaczego? Osuszacz nieskomplikowany filtr jednak jego wkład absorbujący wilgoć, chłonie ją również z powietrza po rozszczelnieniu układu czy po wyjęciu z opakowania i otwarciu nowego osuszacza. A zapewniam że chłonie on wilgoć lepiej niż gąbka wodę i do tego stopnia że nowy, otwarty osuszacz niezamontowany do układu po krótkim czasie nadaje się do wyrzucenia, ponieważ chłonąc wilgoć z osuszacze, filtry wymianaotoczenia osiąga maksymalne nasycenie i dalej nie chłonie – zamontowanie takiego osuszacza jest więc bezcelowe, nie spełni swego zadania! Czy wymieniać osuszacz klimatyzacji w sprawnym układzie? Niektóre serwisy zalecają wymianę osuszacza co 2-3 lata, na pewno nie zaszkodzi to układowi i jego sprawności, z praktyki wiadomo jednak że sprawny i szczelny układ klimatyzacji nie wymaga wymiany osuszacza – tu jednak należy wziąć pod uwagę wielkość ubytków czynnika w układzie klimatyzacji i podjąć rozsądną decyzję a to już zależy od kompetencji i wiedzy serwisanta.

Ciekawostką  na skalę światową jest sprzedaż używanych osuszaczy w „dobrym stanie” na internetowych serwisach aukcyjnych, to jak sprzedaż i ponowne użycie starego filtra oleju. Czy przy wymianie oleju ktokolwiek kupuje stary filtr w dobrym stanie ?

często pada argument – do mojego modelu nie mogę kupić osuszacza ! tu pytanie- gdzie podziała się narodowa zaradność ? zawsze można zastosować inny osuszacz o odpowiednich parametrach stosując, adaptując przyłącza.  Jeśli już raz to się zrobi kolejna wymiana nie tylko będzie niezbyt kosztowna ale i nie będzie problemu z dostępnością popularnych osuszaczy które w takich sytuacjach  montowane są do układów.

Powrót na górę

sty 17

31. Klimatyzacja samochodowa, układy z dyszą dławiącą i zaworem rozprężnym

Budowa, zasada działania, schemat – różnice między układami

Często użytkownicy klimatyzacji samochodowej pytają dlaczego przewód jest zamrożony w połowie długości, czasem przewód o większej średnicy, czasem ten o mniejszej średnicy. Odpowiedz leży w budowie układu klimatyzacji samochodowej. Stosowane są dwa rozwiązania – w układzie mamy dyszę dławiącą lub zawór rozprężny. Obydwa elementy mają za zadanie rozprężanie czynnika chłodzącego, który obniża temperaturę parownika. Układy te przedstawiłem w uproszczonych schematach ideowych, które jasno wskazują różnice między nimi.

klimatyzacja samochodowa budowa zasada działania schemat klimatyzacji

Rozprężający się czynnik w układzie klimatyzacji powoduje obniżenie temperatury poza miejscem jego zamontowania a wilgoć z powietrza skrapla się na ochłodzonym przewodzie. Tak więc zawór rozprężny zamontowany bezpośrednio przy parowniku zasilany jest przewodem w którym płynie czynnik gorący a rozprężenie następuje dopiero w parowniku – zimny jest przewód niskiego ciśnienia (o większej średnicy). Dysza dławiąca zamontowana w połowie odległości między skraplaczem a parownikiem powoduje szronienie przewodu wysokiego ciśnienia (o małej średnice) oraz przewodu niskiego ciśnienia aż do akumulatora. Zasadnicza różnica między tymi układami leży w zadaniu jakie spełnia osuszacz w układzie klimatyzacji samochodowej z zaworem rozprężnym a akumulatorem w autoklimatyzacji z dyszą dławiącą. W pierwszym przypadku, osuszacz podaje skumulowany czynnik w stanie płynnym do zaworu rozprężnego, w drugim akumulator pozwala na rozprężenie pozostałości czynnika w stanie płynny, nim ten dotrze do sprężarki.

Autklima zasada działania klimatyzacji samochodwej

W obydwu układach, z dyszą dławiącą czy zaworem rozprężnym – tak akumulator jaki i osuszacz – zatrzymuje wilgoć i spełnia rolę filtrującą zanieczyszczenia układu. Dlatego też, niezależnie od układu należy wymienić osuszacz bądź akumulator w przypadkach rozszczelnienia układu czy wymiany sprężarki klimatyzacji. Efekt schładzania przewodów jest wykorzystywany przez serwisantów do wstępnego i szybkiego diagnozowania stanu układu klimatyzacji. Metoda ta pozwala na szybkie stwierdzenie przyczyny niesprawności autoklimatyzacji i znacznie ułatwia podjęcie koniecznych kroków związanych z usunięciem usterek nawet bez podłączenia manometrów czy stacji serwisowej.

Powrót na górę

gru 06

Kompresor klimatyzacji samochodowej

kompresor do klimatyzacji samochodowej, sprężarka klimatyzacjiKompresor nie jest niczym innym jak pompą. Bardzo często potocznie określany jest jako sprężarka klimatyzacji samochodowej. Jego zadaniem jest przemieszczanie czynnika chłodzącego w systemie. Kiedy zostanie ograniczony (w układzie klimatyzacji rolę taką spełnia zawór rozprężny ) to przepływ czynnika wywołuje różnice ciśnienia która jest podstawą działania klimatyzacji. Kompresor montowany jest na silniku, a pas napędowy z silnika napędza wał napędowy kompresora co w prowadza w ruch tłoki. I tu uwaga – kompresory i sprężarki można podzielić na trzy grupy : tłokowe, łopatkowe i ślimakowe. Niezależnie od zastosowanego rozwiązania technicznego sprężają one czynnik chłodzący wymuszając jego ruch w układzie. Dlatego też układ klimatyzacji podzielony jest na dwa obwody: wysokiego ciśnienia – między kompresorem a zaworem rozprężnym – określany jako HP (High Pressure) oraz niskiego ciśnienia – przebiegającym przez parownik, z którego czynnik chłodzący wraca do kompresora – określany jako LP (Low Pressure).

Autoklimatyzacja

Aside

Autoklimatyzacja, problemy z klimatyzacją w samochodzie

to układ który zauważamy, gdy przestaje działać – szczególnie w upalne dni! Na łamach tej strony, postaramy się przybliżyć tematykę związaną z serwisem, eksploatacją i naprawami klimatyzacji w samochodzie. Chętnie opiszemy i pokażemy rozwiązania problemów które spotykają użytkowników klimatyzacji w samochodzie osobowym ale i nie tylko. Udzielimy informacji w zakresie sprężarek regenerowanych i niezbędnych części zamiennych. Klimatyzacja standardem staje się w autobusach, busach ale i coraz częściej spotyka się ją w maszynach rolniczych i sprzęcie ciężkim – tym również się zajmiemy. Napisz do nas, podejmiemy każdy temat i problem związany z klimatyzacją, pomożemy go rozwiązać – Kontakt Klimatyzacja Samochodowa

klimatyzacja w samochodzie forum

Zapraszamy do publikacji problemów i pytań zawiązanych z klimatyzacją samochodową, sprężarkami klimatyzacji i nie tylko. Chętnie poruszymy tematy związane codzienną eksploatacją, serwisem czy obsługą klimatyzacji.