sie 28

Montaż sprężarki klimatyzacji

Czy można samemu wymienić zatartą sprężarkę Klimatyzacji?

Teoretycznie nie ma problemu z wykonaniem tej czynności, jak samemu wymienić kompresor klimatyzacji, sprężarki regenerowane i nowejednak jeśli sprężarka była zatarta to koniecznie należy wykonać płukanie układu, a to stawia pytanie o sens montażu sprężarki w układzie który należy wypłukać. Jeśli chodzi o mechaniczną stronę zagadnienia to raczej nie jest to problem. Pozostają jednak czynności niezbędne, które należy wykonać w czasie montażu kompresora. Prozaiczne zalanie olejem też może być problemem jeśli nie posiada się informacji jaki olej i gdzie wlać. Czy nie lepiej więc zostawić te czynności specjalistom, nie narażając się na dodatkowe wydatki, nie wspominając o konieczności posiadania odpowiednich maszyn i narzędzi? Dla wytrwałych, przedstawiam poniżej kilka wymogów które należy spełnić montując sprężarkę , to również ABC serwisanta;
Kompresory to bardzo wrażliwe urządzenia. Niewłaściwa instalacja znacząco skraca ich czas bezawaryjnej pracy i powoduje, że często ulegają awariom. Jeżeli kompresor zostanie zamontowany niezgodnie z opisanymi tu zasadami utracisz nie tylko gwarancję ale i pieniądze. Nie ryzykuj! Zrób to raz a porządnie!
  1. Zalej kompresor olejem !
  2. Przełóż wszelkie wsporniki, uchwyty wyłączniki ze sprężarki zdemontowanej z samochodu do nowo zakupionego kompresora.
  3. Odłącz kompresor, zawór rozprężny, akumulator/osuszacz, przewody metalowe i elastyczne.
  4. Akumulator/osuszacz, dysza dławiąca – zawór rozprężny muszą zostać wymienione podczas instalacji nowego kompresora.
    • W większości nowych modeli samochodów nie ma możliwości właściwego i dokładnego wyczyszczenia skraplacza dlatego zalecana jest jego wymiana.
    • Skraplacze równoległego przepływu po zatkaniu jednej lub więcej równoległych
    • rurek łączących nie dają się udrożnić poprzez płukanie.
  5. Należy dokładnie wypłukać cały system klimatyzacji.
    • Płukanie układu powietrzem lub azotem jest niedopuszczalne. Do płukania układu można użyć czynnika chłodzącego, jednakże można go stosować jedynie wtedy, gdy kompresor nie uległ zatarciu a stacja do napełniania klimatyzacji ma czysty i odpowiedni filtr.
    • W sytuacji w której sprężarka została zatarta, do płukania systemu konieczne jest użycie specjalnego płynu czyszczącego a samo płukanie należy wykonać przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonej maszyny.
    • W obydwu przypadkach, płukanie należy przeprowadzić przy zamkniętym obiegu
    • Gdy wszystko jest już zainstalowane przed pierwszym uruchomieniem systemu należy przy użyciu specjalnego klucza przekręcić sprzęgło kompresora 10-15 razy. Ta czynność doprowadzi olej do wszystkich ruchomych części sprężarki. Jeżeli pominie się tę czynność to może dojść do trwałego uszkodzenia kompresora. Nie należy pokręcać za nakrętkę lub śrubę na zabieraku sprzęgła ponieważ przez to może zmienić się szczelina między kołem napędowym a zabierakiem sprzęgła, co może skutkować uszkodzeniem sprzęgła lub kompresora.
  6. Opróżniaj system za pomocą pompy próżniowej do 100 kPa przez minimum 45 minut. Jeżeli temperatura na zewnątrz jest powyżej 27 °C lub samochód ma system dwustrefowy zalecamy opróżnianie przez minimum godzinę.
  7. Napełnij ponownie system. Używaj wyłącznie czynników R-12 lub R134A oraz olejów przeznaczonych odpowiednio do tych czynników.

Powrót na górę

sie 28

Olej do sprężarki klimatyzacji samochodowej – jak napełniać, jaki typ oleju ?

oleje do klimatyzacji, jak napełnić kompresor olejem, olej sprężarkowyZatarta sprężarka klimatyzacji , konieczna wymiana – diagnoza serwisu. I co dalej ? niby proste ale nie dla wszystkich, nie wystarczy zakup sprężarki nowej czy regenerowanej . W wielu przypadka brak praktyki warsztatowca prowadzi do kolejnych problemów ! Przypominamy że przy wymianie sprężarka klimatyzacji musi być zalana olejem ! Nie wystarczy podłączenie urządzenia napełniającego układ czynnikiem chłodzącym ! Większość pomp, sprężarek klimatyzacji posiada korek wlewu oleju, jeśli takiego korka nie ma, należy napełnić kompresor olejem poprzez port ssący. Niestosowanie tej prostej zasady prowadzi do zatarcia kolejnej sprężarki. Nie dość tego, zbyt duża ilość oleju lub olej niewłaściwy znacząco wpływa na wydajność pracy systemu klimatyzacji w samochodzie. Zbyt mała ilość oleju skraca żywotność sprężarki. Niestety widać to dopiero w eksploatacji. Solidny serwisant sprawdzi ilość i typ oleju zanim napełni kompresor. Zwróci uwagę na jego typ patrząc na zalecenia producenta. Dużą popularnością cieszą się oleje linii double end-cap, podwójnie zabezpieczone przed wchłanianiem wilgoci w czasie magazynowania. Solidny dostawca informuje o tych niuansach nabywcę i udzieli informacji o typie i ilości oleju potrzebnego do twojej sprężarki. Więcej o olejach i ich przeznaczeniu na stronie firmowej Laser-sinex. Ilości i typy oleju do konkretnych modeli sprężarek klimatyzacji otrzymasz kontaktując się z naszymi technikami .

Powrót na górę

cze 14

5. CEWKI ELEKTROMAGNETYCZNE – uszkodzenia w samochodach Kia i Hyundai

Ostatnie modele samochodów Hyundai i KIA wykazuję większą ilość usterek niż średni poziom. Najprostszym opisem zaistniałej wady jest to, że system klimatyzacji nie włącza się. Dokładniej opisując problem – dioda osadzona w cewce sprzęgła „wybucha”. Zasadniczym jej zadaniem jest termiczne zabezpieczenie sprzęgła sprężarki. Zdjęcie pokazuje cewkę sprzęgła kompresora Hyundai/KIA. Widoczne jest na górze cewki zabezpieczenie termiczne, które zadziała w przypadku przekroczenia temperatury granicznej, coraz częściej cewki wyposażone są również w zabezpieczenia przeciw przepięciowe, najczęściej spotykane w sprężarkach Sanden i Delphi. Uszkodzenie zabezpieczeń cewki elektromagnetycznej należy traktować jako wskazanie nieprawidłowości pracy układu klimatyzacji lub zużycie sprzęgła sprężarki wymagające regeneracji lub wymiany.

Wymieniając uszkodzoną cewkę elektromagnesu sprawdź jej stan techniczny, jeśli zauważysz opisane wyżej uszkodzenia sprawdź układ elektryczny klimatyzacji. Cewka elektromagnesu do instalacji 12V z reguły posiada oporność w granicach 3 do 5 omów. Jeśli kolejna cewka ulegnie uszkodzeniu zwracaj się do najbliższego przedstawiciela tych koncernów, może niezadowolenie klientów zmusi producentów do zajęcie się tym problemem.

łożyska samochodowe klimatyzacji oringi uszczelnienia komplet sprzęgła klimatyzacji
Części do sprężarek Łożyska oringi uszczelnienia komplet sprzęgła
sty 15

Nowe, regenerowane, używane? – Decyduje rozsądek.

Są granice oszczędności i wymagania techniczne, których nie można przekraczać. Na wiele pytań związanych z używaniem części z odzysku można odpowiedzieć twierdząco ale… Gwarancją poprawnego działania układu klimatyzacji jest zastosowanie jedynie części sprawnych. Cewka elektromagnesu jeśli jest sprawna to oczywiście można jej użyć, ale już kompletowanie sprzęgła z dwóch różnych sprężarek to błąd, można to zrobić jeśli zna się zasady regeneracji sprzęgieł nie narażając się na uszkodzenie sprężarki. Nikt nie waha się przed użyciem sprężarki regenerowanej czy nowej od sprawdzonego producenta. Osuszacze czy skraplacze nie oryginalne nie stanowią problemu a przy wyborze decyduje cena. Jednak najczęściej problem stanowi informacja. Wymiana uszczelnień sprężarki czy układu klimatyzacji zabezpiecza przed koniecznością ponownego demontażu, nikt rozsądny nie zamontuje starego uszczelniacza wału sprężarki i jeśli nie musi, nie włoży starego oringa. Dlatego też oferta części do sprężarek czy układów klimatyzacji obejmuje nie tylko sprężarki , osuszacze czy dysze dławiące ale i uszczelnienia, dławice oringi uszczelki metalowo gumowe, zawory sterujące czy czujniki jak i elementy i kompletne sprzęgła sprężarek.

Oferta części do klimatyzacji i sprężarek

części do sprężarek klimatyzacji, części do klimatyzacji samochodowej

gru 20

Problemy z montażem sprężarek nowego typu Toyota, Audi, WV, Skoda

regeneracja kompresorów klimatyzacji, regeneracja sprężarek klimatyzacji                        Co raz większa grupa sprężarek klimatyzacji samochodowej to sprężarki o zmiennej pojemności skokowej bez sprzęgła elektromagnetycznego, sterowane elektrozaworem. Wiążą się z tym znaczne zmiany w sposobie montażu, obsługi i uruchomienia układu wyposażonego w taką sprężarkę. Przykładowo – grupa WV poleca montaż tych sprężarek na suchy układ. Zacząć należy od zmian w sposobie zalania sprężarki olejem i ilością oleju w układzie. Montując sprężarkę starszej konstrukcji należało zalać ją olejem (o ile nie była zalana) i podać olej do układu klimatyzacji. Sprężarki sterowane elektrozaworem nie tolerują nadmiernej ilości oleju w układzie i wielokrotnie po zamontowaniu sprężarki i napełnieniu układu czynnikiem pierwsze uruchomienie następuje bez problemu, jednak po wyłączeniu klimatyzacji ponowne jej uruchomienie jest niemożliwe. Przyczyną tego jest olej. Inny problem to sposób dozowania oleju do sprężarki. Niewłaściwe postępowanie (szczególnie często spotykane przy sprężarce 5SE12 – Toyota) skutkuje zatarciem sprężarki. Model ten nie posiada korka wlewu oleju a dozowanie oleju wymaga wielokrotnego podawania małych ilości portem ssania połączonego z obrotami koła pasowego. Po zalaniu olejem sprężarkę dobrze jest postawić na kole pasowym na 20-30 minut. Jeśli zainteresowany jesteś szerszą ilością informacji może skorzystać z oferty szkolenia w zakresie naprawy i obsługi układów klimatyzacji.

Jeśli masz problem z układem klimatyzacji, sprężarką czy jej montażem zawsze możesz zadać pytanie związane z bieżącym problemem korzystając z naszego forum.