cze 14

7. Obsługa układu chłodzenia

konserwacja klimatyzacji samochodowej, obsługa układu klimatyzacji samochodowejNiezależnie od tego czy myślimy o układzie chłodzenia silnika czy układzie klimatyzacji, oba te układy wymagają przeglądu i konserwacji. Chłodnice do samochodu i chłodnice do klimatyzacji nie są integralnymi elementami układu chłodzenia silnika czy układu chłodzenia. Współpracujące z nimi elementy odpowiadające za poprawne działanie tych układów to czujniki temperatury i ciśnienia oraz wentylatory wspomagające wymianę ciepła. Parownik klimatyzacji to również chłodnica, do tego współpracująca najczęściej z zaworem rozprężnym czy dyszą dławiącą. Wszyscy pamiętają o sprawdzeniu płyny w układzie chłodzenia silnika przed sezonem zimowym, zabezpieczając się przed jego zamarznięciem. Warto również pamiętać o przeglądzie elementów układu klimatyzacji przed sezonem wiosennym, szczególnie wiedząc że mało kto dba o uruchamianie układu chłodzenia kabiny zimą. Warto zainwestować czas i niewielkie pieniądze w czasie sezonowej obsługi samochodu. Czyszczenie serwis, układu klimatyzacji można powiązać z obsługą serwisową samochodu, dbając nie tylko o sprawność układu chłodzenia kabiny ale i silnika w gorącym okresie letnim.
Czynności obsługowe:

  • kontrola poziomu płynu chłodzącego silnik
  • sprawdzenie działania wentylatorów
  • czyszczenie/ mycie ciśnieniowe skraplacza, chłodniczy usuwające sól
  • sprawdzenie czujników temperatury i ciśnienia
  • wymiana filtrów kabinowych
sty 15

Nowe, regenerowane, używane? – Decyduje rozsądek.

Są granice oszczędności i wymagania techniczne, których nie można przekraczać. Na wiele pytań związanych z używaniem części z odzysku można odpowiedzieć twierdząco ale… Gwarancją poprawnego działania układu klimatyzacji jest zastosowanie jedynie części sprawnych. Cewka elektromagnesu jeśli jest sprawna to oczywiście można jej użyć, ale już kompletowanie sprzęgła z dwóch różnych sprężarek to błąd, można to zrobić jeśli zna się zasady regeneracji sprzęgieł nie narażając się na uszkodzenie sprężarki. Nikt nie waha się przed użyciem sprężarki regenerowanej czy nowej od sprawdzonego producenta. Osuszacze czy skraplacze nie oryginalne nie stanowią problemu a przy wyborze decyduje cena. Jednak najczęściej problem stanowi informacja. Wymiana uszczelnień sprężarki czy układu klimatyzacji zabezpiecza przed koniecznością ponownego demontażu, nikt rozsądny nie zamontuje starego uszczelniacza wału sprężarki i jeśli nie musi, nie włoży starego oringa. Dlatego też oferta części do sprężarek czy układów klimatyzacji obejmuje nie tylko sprężarki , osuszacze czy dysze dławiące ale i uszczelnienia, dławice oringi uszczelki metalowo gumowe, zawory sterujące czy czujniki jak i elementy i kompletne sprzęgła sprężarek.

Oferta części do klimatyzacji i sprężarek

części do sprężarek klimatyzacji, części do klimatyzacji samochodowej

gru 07

6. Wymiana skraplacza

Mój serwisant zalecił wymianę skraplacza i osuszacza, czy to konieczne jeśli układ klimatyzacji działa?

chłodnica samochodowa skraplacz parownik nagrzewnicaPrzesłane informacje są niewystarczające aby odpowiedzieć bez wahania na to pytanie. Jednak korzystając z przesłanego opisu oraz opierając się na pewnych zasadach można potwierdzić konieczność podjęcia tych czynności. O wymianie osuszacza można dyskutować – teoria konieczności wymiany co 2 lata – wielu powie że ma auto 6-7 lat i nie wymieniało tego filtra. Owszem można ale to już wasz wybór. Jeśli odniesiemy się do konkretnego przypadku to uszkodzenia ożebrowania skraplacza kwalifikuje go do wymiany. Dlaczego? Uszkodzone ożebrowanie bezpośrednio wpływa na sprawność skraplacza i mimo braku nieszczelności wpłynie na pewno na wydajność układu i może być bezpośrednią przyczyną poważnych, kosztownych usterek. Lepiej dokonać wymiany poza sezonem z prostej przyczyny, niższe ceny zimą, oraz brak problemu z ustaleniem terminu w serwisie, co jest częste w sezonie. Co do wymiany osuszacza to już konieczność przy każdym rozszczelnieniu układu klimatyzacji. Radzę posłuchać serwisanta.
Układ chłodzenia – szczegóły

gru 06

Radiator

Chłodnica, skraplacz, parownik – to radiatory odbierające lub pobierające ciepło z układów silnika czy auto klimatyzacji.
chłodnice samochodowe, skraplacze klimatyzacji, radiator chłodnicyZ reguły budowane są z aluminium ale i miedzi. Są to materiały doskonale oddające i pobierające ciepło. Sama konstrukcja chłodnic samochodowych nie jest niczym skomplikowanym. Jest to układ rurek, najczęściej w ożebrowaniu ułatwiającym wymianę ciepła poprzez zwiększenie powierzchni wymiany ciepła. Całość radiatora i ożebrowania oczywiście wbudowana jest w konstrukcję umożliwiającą montaż i przyłączenia przewodów dopływowych i odpływu. Zasadnicza różnica w konstrukcji radiatorów, skraplaczy klimatyzacji to sposób przepływu czynnika chłodzonego czy nagrzewanego. Dwa zasadnicze rozwiązania to przepływ szeregowy i równoległy.

chłodnica samochodowa - radiator skraplacza klimatyzacjiRozwiązanie szeregowe to jeden przewód znacznej długości wyginany w wężownicę, przepływ równoległy to wiele równolegle umieszczonych rurek między dwoma rdzeniami. Jaka jest podstawowa różnica w eksploatacji? Chłodnice równoległe są bardziej niezawodne w przypadku zabrudzeń układu prowadzących do zablokowania przepływu w chłodnicy szeregowej. Jednak chłodnicę szeregową można wypłukać w przypadku zabrudzenia, co nie jest skuteczne w przypadku chłodnic równoległych i najczęściej muszą być wymieniane

.

Chłodnice samochodowe

Aside

W tej kategorii znajdą Państwo informację na temat wymienników ciepła w układach chłodzenia silnika i klimatyzacji samochodowej.
Opiszemy budowę, działanie chłodnicy silnika, chłodnicy klimatyzacji – skraplacza, parownika, nagrzewnicy.