Sprężarki Kompresory Części

Aside

Na tej stronie oprócz informacji o sprężarkach – kompresorach klimatyzacji, publikować będziemy informacje dotyczące naprawy sprężarek, częściach do nich, a także o narzędziach i maszynach niezbędnych przy serwisie klimatyzacji w samochodach osobowych czy autobusach.

 

gru 22

Olej do sprężarek klimatyzacji samochodowej

I to jedyna prawda! Do sprężarek klimatyzacji! Nie do klimatyzacji …
Sprężarka jako urządzenie mechaniczne wymaga smarowania, a więc i odpowiedniego oleju.

Oleje dobiera się zależnie od zastosowanego rozwiązania układu tłocznego. Różne Oleje stosuje się do sprężarek ślimakowych, łopatkowych i tłokowych. Co więcej! W zależności od technologii do sprężarek tłokowych, również dobiera się olej o odpowiednich parametrach. Sprężarki tłokowe GM to w większości olej PAG150 (w Europie większość Opli), sprężarki Sanden – w większość aut francuskich olej PAG100. No i niewdzięczna grupa Denso, gdzie wszystkie tłokowe sprężarki wymagają oleju PAG 46! Kto o tym pamięta? Kto sprawdza jaka zamontowana jest sprężarka w układzie (w grupie WV mogą być różne).

MIESZALNOŚĆ OLEJU pag MNIEJSZY

Nawet nie wspominam o olejach uniwersalnych nie mieszających się, a więc i nie przenoszonych przez czynnik R134a. Czy warto zwracać uwagę na stosowany olej? A czy pozwolilibyście sobie na zalanie silnika olejem innym niż właściwy? Nikt tego nie robi. Dlaczego więc w przypadku klimatyzacji samochodowej jest inaczej? Myślę że z braku wiedzy. Czy stosowanie niewłaściwego oleju szkodzi sprężarce? Tak, jak najbardziej, nie ulegnie ona natychmiastowemu uszkodzeniu, ale w przypadku Denso macie gwarancję znacznego skrócenia czasu eksploatacji oraz możliwość szybkiego uszkodzenia.   Nawet nie chodzi o różnicę w cenie, bo najczęściej jej nie ma, więc warto wybrać właściwy olej! Nie wiesz jaki zawsze możesz nas o to zapytać.

Jacek Sobierański

sie 28

Montaż sprężarki klimatyzacji

Czy można samemu wymienić zatartą sprężarkę Klimatyzacji?

Teoretycznie nie ma problemu z wykonaniem tej czynności, jak samemu wymienić kompresor klimatyzacji, sprężarki regenerowane i nowejednak jeśli sprężarka była zatarta to koniecznie należy wykonać płukanie układu, a to stawia pytanie o sens montażu sprężarki w układzie który należy wypłukać. Jeśli chodzi o mechaniczną stronę zagadnienia to raczej nie jest to problem. Pozostają jednak czynności niezbędne, które należy wykonać w czasie montażu kompresora. Prozaiczne zalanie olejem też może być problemem jeśli nie posiada się informacji jaki olej i gdzie wlać. Czy nie lepiej więc zostawić te czynności specjalistom, nie narażając się na dodatkowe wydatki, nie wspominając o konieczności posiadania odpowiednich maszyn i narzędzi? Dla wytrwałych, przedstawiam poniżej kilka wymogów które należy spełnić montując sprężarkę , to również ABC serwisanta;
Kompresory to bardzo wrażliwe urządzenia. Niewłaściwa instalacja znacząco skraca ich czas bezawaryjnej pracy i powoduje, że często ulegają awariom. Jeżeli kompresor zostanie zamontowany niezgodnie z opisanymi tu zasadami utracisz nie tylko gwarancję ale i pieniądze. Nie ryzykuj! Zrób to raz a porządnie!
 1. Zalej kompresor olejem !
 2. Przełóż wszelkie wsporniki, uchwyty wyłączniki ze sprężarki zdemontowanej z samochodu do nowo zakupionego kompresora.
 3. Odłącz kompresor, zawór rozprężny, akumulator/osuszacz, przewody metalowe i elastyczne.
 4. Akumulator/osuszacz, dysza dławiąca – zawór rozprężny muszą zostać wymienione podczas instalacji nowego kompresora.
  • W większości nowych modeli samochodów nie ma możliwości właściwego i dokładnego wyczyszczenia skraplacza dlatego zalecana jest jego wymiana.
  • Skraplacze równoległego przepływu po zatkaniu jednej lub więcej równoległych
  • rurek łączących nie dają się udrożnić poprzez płukanie.
 5. Należy dokładnie wypłukać cały system klimatyzacji.
  • Płukanie układu powietrzem lub azotem jest niedopuszczalne. Do płukania układu można użyć czynnika chłodzącego, jednakże można go stosować jedynie wtedy, gdy kompresor nie uległ zatarciu a stacja do napełniania klimatyzacji ma czysty i odpowiedni filtr.
  • W sytuacji w której sprężarka została zatarta, do płukania systemu konieczne jest użycie specjalnego płynu czyszczącego a samo płukanie należy wykonać przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonej maszyny.
  • W obydwu przypadkach, płukanie należy przeprowadzić przy zamkniętym obiegu
  • Gdy wszystko jest już zainstalowane przed pierwszym uruchomieniem systemu należy przy użyciu specjalnego klucza przekręcić sprzęgło kompresora 10-15 razy. Ta czynność doprowadzi olej do wszystkich ruchomych części sprężarki. Jeżeli pominie się tę czynność to może dojść do trwałego uszkodzenia kompresora. Nie należy pokręcać za nakrętkę lub śrubę na zabieraku sprzęgła ponieważ przez to może zmienić się szczelina między kołem napędowym a zabierakiem sprzęgła, co może skutkować uszkodzeniem sprzęgła lub kompresora.
 6. Opróżniaj system za pomocą pompy próżniowej do 100 kPa przez minimum 45 minut. Jeżeli temperatura na zewnątrz jest powyżej 27 °C lub samochód ma system dwustrefowy zalecamy opróżnianie przez minimum godzinę.
 7. Napełnij ponownie system. Używaj wyłącznie czynników R-12 lub R134A oraz olejów przeznaczonych odpowiednio do tych czynników.

Powrót na górę

cze 14

10. Naprawa klimatyzacji w samochodzie

Termiczne i mechaniczne uszkodzenia sprzęgła elektromagnetycznego sprężarki

Cierne sprzęgła elektromagnetyczne stosowane w sprężarkach klimatyzacji to dość proste rozwiązania techniczne. Mimo prostej oraz trwałej konstrukcji i one ulegają uszkodzeniom, których najczęstszą przyczyną jest problem w układzie klimatyzacji a w drugiej kolejności zużycie mechaniczne elementów samego sprzęgła, nie wolno też zapomnieć o usterkach elektrycznych. Nasuwa się pytanie, co wspólnego ze sprzęgłem ma sam układ klimatyzacji, bo zużycie mechaniczne jest naturalne – opiszę to kolejno.

Uszkodzenia termiczne

cewka elektromagnetyczna, klimatyzacja samochodowaWielokrotnie spotykamy się z ignorowaniem wskazówki, jaką jest uszkodzenie sprzęgła- informującej o niesprawności układu. Wytopione amortyzatory gumowe tarczy sprzęgłowej czy fioletowa barwa samej tarczy może wskazywać na całkowitą lub częściową niedrożność układu, która powoduje wstrzymywanie pracy tłoków, co z kolei jest przyczyną poślizgu tarczy sprzęgłowej. W wyniku tego poślizgu rośnie temperatura sprzęgła powodując uszkodzenia gumowych elementów amortyzujących i wytapianie
izolacji uzwojenia cewki elektromagnetycznej.

sprzęgło napędu klimatyzacji

Wytopiona izolacja często przedostaje się do szczeliny między sprzęgłem a kołem pasowym. W tym ostatnim przypadku powoduje to również zwarcie w uzwojeniach oraz często – zadziałanie zabezpieczenia termicznego cewki elektromagnetycznej. Zabezpieczenia termiczne instalowane w uzwojeniach cewek posiadają temperaturę graniczą zadziałania na poziomie 130 C. Zapobiega to całkowitemu uszkodzeniu sprzęgła / napędu sprężarki, jednak nie pozostaje bez wpływu na łożysko koła pasowego, którego maksymalna temperatura pracy to 110 C. Coraz częściej stosowane bezpieczniki termiczne cewek ograniczają wydatki związane z naprawą układu tarcza sprzęgła sprężarki klimyklimatyzacji o ile wyciągniemy właściwe wnioski z takiej informacji. W takim sprzęgle wystarczy wymienić cewkę, splanować powierzchnie cierne tarczy sprzęgłowej i koła pasowego, wymienić łożysko i napęd jest sprawny. Uwaga; możliwość planowania powierzchni ciernej tarczy sprzęgła zależna jest od wysokości nitów łączących i poniżej minimalnej wysokości dopuszczalnej nita planowania nie należy wykonywać – taką tarczę sprzęgłową należy wymienić na nową! Nie należy jednak zapomnieć o usunięciu układowej przyczyny takiej usterki (przegrzania spowodowanego obciążeniowym poślizgiem sprzęgła) powodującej częściową lub całkowitą niedrożność układu klimatyzacji. Można ją zdiagnozować korzystając z manometrów i pełnego obciążenia układu. Warto, więc sprawdzić stan sprzęgła przed zainstalowaniem kolejnej sprężarki, aby nie narażać się na kolejne wydatki związane z powtórzeniem się usterki.

uszkodzenia mechaniczne

skrężarka klimatyzacji, autoklima częścikompletne sprzęgło klimatyzacjiNajczęściej związane ze zużyciem mechanicznym w czasie eksploatacji sprężarki. Głównym z nich i najczęściej spotykanym jest uszkodzenie łożyska koła pasowego. Należy pamiętać, że niezależnie od tego czy sprężarka i układ klimatyzacji pracuje czy też nie, koło pasowe pracuje przy każdym załączeniu silnika w samochodzie. I dlatego regeneracja sprzęgła sprężarki autoklimateż, jako dobry zwyczaj w czasie serwisu klimatyzacji należy potraktować ocenę i sprawdzenie stanu sprzęgła sprężarki. Jak to sprawdzić? Jak każde łożysko na kole, wyczuwalne luzy nawet z założonym paskiem klinowym wskażą konieczność wymiany łożyska. Ocena ta jest o tyle ważna, że może zaoszczędzić masę problemów użytkownikowi samochodu, od wymiany sprężarki po zniszczenia spowodowane rozpadnięciem się napędu sprężarki włącznie. Czy to możliwe? Niestety tak, łożysko koła pasowego połączone jest z korpusem kompresora i zapięte pierścieniem zegera. Bardzo często zdarza się, że zużyte łożysko uszkadza powierzchnie szyjki kompresora lub urywa jej elementy, i zamiast regeneracja sprzęgła sprężarki autoklimaniedrogiej regeneracji napędu ponosimy koszt związany z wymianą kompresora. Innego typu usterką jest wytarcie bądź deformacja samej tarczy sprzęgłowej. W czasie pracy sprężarki sprzęgło załączane jest wielokrotnie, co mimo właściwego ustawienia szczeliny powoduje wycieranie się powierzchni styku sprzęgła i koła pasowego. Biorąc pod uwagę ilość załączeń sprężarki autoklimatyzacji jednego dnia to w ciągu kilku lat liczba ta urośnie do tysięcy. Cykl ten w czasie kilkuletniej eksploatacji może prowadzić do uszkodzeń łączeń nitowanych (rys.0) i powstawania poślizgu powodującego podwyższenie temperatury sprzęgła a efekcie jego uszkodzenie. Spotyka się też deformacje powodujące ciągłe tarcie części tarczy sprzęgłowej (rys.1). Zdarza się to najczęściej przy obsłudze silnika, wymianie pasków, czy nawet przy montażu sprężarki. Wbrew pozorom, układ napędowy sprężarki to dość delikatna konstrukcja i łatwo można doprowadzić do deformacji tarczy sprzęgłowej (zabieraka) a co za tym idzie szczeliny między nią a kołem pasowym.

Kontrola stanu układu napędowego sprężarki

Nie jest to zbyt skomplikowany proces, wymagana jest jedynie wiedza i podstawowe narzędzia pomiarowe, szczelinomierz i czujnik/ mikrometr zegarowy, a te nie powinny być problemem w żadnym warsztacie samochodowym. Pierwszy krok to sprawdzenie stanu łożyska koła pasowego, ocena luzów wzdłużnych i poprzecznych, jeśli takie występują łożysko należy wymienić. Kolejny krok to sprawdzenie szczeliny między kołem pasowym a tarczą sprzęgła. Przede wszystkim szczelina ta powinna mieć taką samą szerokość mierząc ją na całym obwodzie koła pasowego. Pomiar należy wykonać przynajmniej w czterech punktach, co 90 stopni, po tym pomiarze należy przesunąć koło pasowe i powtórzyć pomiar. Zapewni nam to dokładniejsze sprawdzenie czy szczelina na całym obwodzie ma zadany wymiar, ale przede wszystkim sprawdzimy czy powierzchnie koła pasowego i tarczy sprzęgłowe są równoległe względem siebie. Poniżej w tabeli (również, jako plik do pobrania) zamieszczamy szerokości szczelin dla najczęściej spotykanych kompresorów. Ostatni krok to sprawdzenie koła pasowego. Stopkę czujnika zegarowego opieramy na bocznej powierzchni zęba koła pasowego obracamy kołem o 360 stopni.

kompresor sprzęgło klimatyzacji samochodowej

Dopuszczalna tolerancja maksymalna bicia koła to 15 mikrometrów.
Biorąc pod uwagę szerokie zainteresowanie problematyką obsługi i naprawy napędu sprężarek klimatyzacji w osobnej publikacji przedstawimy podstawowe zasady i metody regeneracji sprzęgieł elektromagnetycznych. Dla zainteresowanych profesjonalną usługą naprawy/ regeneracji sprzęgieł kompresorów klimatyzacji udostępniamy kontakt bezpośredni w linku.
Szczelina między sprzęgłem a kołem sprężarek klimatyzacji –plik do pobrania

Typ Kompresora szczelina cale szczelina mm
A590 / C171 0,020″-0,035″ 0,5-0,9
A6 0,022″-0,057″ 0,55-1,45
BOSCH AXIAL 0,028″-0,051″ 0,70-1,30
BOSCH BEHR 0,010″-0,021″ 0,25-0,53
CALSONIC V5/V6 0,012″-0,024″ 0,30-0,60
DA6/HD6/HR6/HR6HE 0,015″-0,025″ 0,40-0,65
FS6/6E171 (FORD) 0,020″-0,035″ 0,50-0,90
FX15/FS10 0,018″-0,033 0,45-0,85
HADSYS 7-CYLINDER 0,012″-0,024 0,30-0,60
HITACHI A5000/MJ123/MJ167/SWP 0,015″-0,036″ 0,40-0,90
HITACHI MJ110/MJS130/MJS170 0,020″-0,031″ 0,50-0,80
KEIHIN 150L/150R 0,012″-0,024 0,30-0,60
MATSUSHITA TV10 ROTARY VANE 0,014″-0,026″ 0,35-0,65
MITSUBISHI FX80/FX105V 0,010″-0,026″ 0,25-0,65
MITSUBISHI UPRIGHT 0,020″-0,030″ 0,50-0,75
NIHON RADIATOR NVR 0,012″-0,024″ 0,30-0,60
NIPPONDENSO 6C17 0,020″-0,035″ 0,50-0,90
NIPPONDENSO 6E171 0,014″-0,026″ 0,35-0,65
NIPPONDENSO 6P127 0,014″-0,026″ 0,35-0,65
NIPPONDENSO 6P134 0,014″-0,026″ 0,35-0,65
NIPPONDENSO 6P148/DR148 0,021″-0,036″ 0,55-0,90
NIPPONDENSO 10P08E 0,014″-0,026″ 0,35-0,65
NIPPONDENSO 10P13 0,014″-0,026″ 0,35-0,65
NIPPONDENSO 10P15 0,014″-0,026″ 0,35-0,65
NIPPONDENSO 10P17 0,014″-0,026″ 0,35-0,65
NIPPONDENSO 10PA15 0,014″-0,035″ 0,35-0,90
NIPPONDENSO 10PA17 0,014″-0,035″ 0,35-0,90
NIPPONDENSO 10PA17VC 0,014″-0,035″ 0,35-0,90
NIPPONDENSO ROTARY VANTE 0,016″-0,024′ 0,40-0,60
NIPPONDENSO UPRIGHT 0,016″-0,031″ 0,40-0,80
PANASONIC ROTARY VANE 0,016″-0,020″ 0,40-0,50
R4 (4-POLE GM) 0,025″-0,040″ 0,65-1,00
R4 (6-POLE GM) 0,015″-0,025″ 0,40-0,65
R4 (HR100T/HR110MD) 0,015″-0,020″ 0,40-0,50
SANDEN SCROLL 0,013″-0,027″ 0,35-0,70
SANDEN SD-505 0,016″-0,031″ 0,40-0,80
SANDEN SD-507 0,016″-0,031″ 0,40-0,80
SANDEN SD-508 0,016″-0,031″ 0,40-0,80
SANDEN SD-510 0,016″-0,031″ 0,40-0,80
SANDEN SD-708 0,016″-0,031″ 0,40-0,80
SANDEN SD-709 0,016″-0,031″ 0,40-0,80
SANDEN SD51114 0,016″-0,031″ 0,40-0,80
SANDEN SD7B10 0,016″-0,031″ 0,40-0,80
SANDEN SD7H10 0,016″-0,031″ 0,40-0,80
SANDEN SD7H13 0,016″-0,013″ 0,40-0,80
SANDEN SDH15HD/SHD 0,016″-0,031″ 0,40-0,80
SANDEN SDB-709 0,016″-0,031″ 0,40-0,80
SEIKO SEIKI SS808/SS170PSS 0,040″-0,060″ 1,00-1,50
TECUMSEH HR980 0,021″-0,036″ 0,55-0,90
V5 0,015″-0,025″ 0,40-0,65
ZEXEL BH 0,012″-0,024″ 0,30-0,60
ZEXEL DCW 0,015″-0,035″ 0,40-0,85
ZEXEL DKS-13CH 0,010″-0,020″ 0,25-0,50
ZEXEL DKS-15CH 0,010″-0,020″ 0,25-0,50
ZEXEL DKS-17CH 0,010″-0,020″ 0,25-0,50
ZEXEL DKS-26 0,010″-0,020″ 0,25-0,50
ZEXEL DKV 0,012″-0,024″ 0,30-0,60
ZEXEL KC-50 0,025″-0,050″ 0,65-1,25
ZEXEL TM-08 0,010′-0,020′ 0,25-0,50
ZEXEL TM-13 0,010″-0,020″ 0,25-0,50
ZEXEL TM-15 0,010″-0,020″ 0,25-0,50
ZEXEL TM-16 0,010″-0,020″ 0,25-0,50
OGURA CLUTCHES 0,015″-0,050″ 0,40-1,25
WARNER CLUTCHES 0,020″-0,040″ 0,50-1,00
WARNER CLUTCHES NEW 0,018″-0,030″ 0,45-0,75
WARNER CLUTCHES USED 0,013″-0,025″ 0,35-0,65
cze 14

5. CEWKI ELEKTROMAGNETYCZNE – uszkodzenia w samochodach Kia i Hyundai

Ostatnie modele samochodów Hyundai i KIA wykazuję większą ilość usterek niż średni poziom. Najprostszym opisem zaistniałej wady jest to, że system klimatyzacji nie włącza się. Dokładniej opisując problem – dioda osadzona w cewce sprzęgła „wybucha”. Zasadniczym jej zadaniem jest termiczne zabezpieczenie sprzęgła sprężarki. Zdjęcie pokazuje cewkę sprzęgła kompresora Hyundai/KIA. Widoczne jest na górze cewki zabezpieczenie termiczne, które zadziała w przypadku przekroczenia temperatury granicznej, coraz częściej cewki wyposażone są również w zabezpieczenia przeciw przepięciowe, najczęściej spotykane w sprężarkach Sanden i Delphi. Uszkodzenie zabezpieczeń cewki elektromagnetycznej należy traktować jako wskazanie nieprawidłowości pracy układu klimatyzacji lub zużycie sprzęgła sprężarki wymagające regeneracji lub wymiany.

Wymieniając uszkodzoną cewkę elektromagnesu sprawdź jej stan techniczny, jeśli zauważysz opisane wyżej uszkodzenia sprawdź układ elektryczny klimatyzacji. Cewka elektromagnesu do instalacji 12V z reguły posiada oporność w granicach 3 do 5 omów. Jeśli kolejna cewka ulegnie uszkodzeniu zwracaj się do najbliższego przedstawiciela tych koncernów, może niezadowolenie klientów zmusi producentów do zajęcie się tym problemem.

łożyska samochodowe klimatyzacji oringi uszczelnienia komplet sprzęgła klimatyzacji
Części do sprężarek Łożyska oringi uszczelnienia komplet sprzęgła
kw. 27

13. Sprężarki klimatyzacji – Szczególne warunki pracy

Klimatyzacja i sprężarki do ciągników siodłowych, truck, tir, ciężaroweKlimatyzacja w ciągnikach siodłowych, samochodach ciężarowych, koparkach, maszynach budowlanych, wiertnicach, kombajnach leśnych, kombajnach rolniczych, traktorach …

W tych pojazdach też jest klimatyzacja, jak ją eksploatować, na co zwrócić uwagę?

Najczęściej spotykany problem z klimatyzacją samochodową w tych maszynach to uszkodzenia sprężarek klimatyzacji. Typowe usterki to zniszczenie napędu /sprzęgła sprężarki – najczęściej całkowite – lub jej zatarcie.

Naprawa sprężarki klimatyzacji, wozidła, koparki, wiertniceW wszystkich ww. pojazdach uszkodzenie zespołu napędowego sprężarki klimatyzacji spowodowane jest czasem pracy lub przebiegiem pojazdu. Stosowane w tych układach klimatyzacji sprężarki to typowe rozwiązania przeniesione z układów klimatyzacji aut osobowych. Sprężarki klimatyzacji pracują w nich latami a przebiegi bezawaryjne sięgają 200tyś km , dlaczego więc często nie wytrzymują roku np. w ciągnikach siodłowych ? odpowiedz jest prosta – przebiegi w autach ciężarowych czy ciągnikach siodłowych sięgają 100tyś rocznie- w aucie osobowym taki przebieg to najczęściej 4-5 lat. Obciążenie sprzęgła sprężarki i łożyska koła pasowego jest znacznie zwiększone i to jest główna przyczyna problemów. Dotyczy to również maszyn rolniczych czy budowlanych gdzie nie tyle przebieg jest ważny co godziny pracy układu klimatyzacji czy samej maszyny, skutek jest taki sam.

Rozwiązanie:

Sprężarki klimatyzacji, do maszyn rolniczych, kombajny, ciągniki, traktoryDość proste, skuteczne i nie zbyt kosztowne – wystarczy dwa razy w roku sprawdzić stan łożyska koła pasowego i tarczę sprzęgłową. Nie jest to problemem dla mechanika, a koszt naprawy to cena łożyska (średnio35 złotych) , splanowanie powierzchni ciernych koła pasowego i tarczy sprzęgłowej. Na pewno tańsze od konieczności wymiany sprężarki której cena jest znacząco wyższa w porównaniu z wymianą łożyska, nie wspominając już o awaryjnym przestoju związanym z uszkodzeniem sprężarki.

Zatarta, zniszczona sprężarka to skutek zanieczyszczeń skraplacza (chłodnicy klimatyzacji). Nie biorę tu pod uwagę przyczyny jaką jest nagłe rozszczelnienie układu spowodowane pęknięciami jego elementów. Sprężarki klimatyzacji do traktoru, ciągnika, kombajnu, koparkiSytuacja ta jest najczęściej spotykana w maszynach rolniczych i budowlanych narażonych na stałą pracę w szczególnie zapylonym środowisku. Zanieczyszczony skraplacz to bezpośredni brak chłodzenia czynnika a co za tym idzie poważny wzrost ciśnienia w układzie. Jak uniknąć uszkodzeń sprężarki w takich przypadkach ? nie może być nic prostszego, wystarczy zadbać o czystość skraplacza, wystarczy systematyczne usuwanie kurzu i pyłu z radiatora – nie ma nic tańszego i prostszego.

Sprężarki klimatyzacji do ciężarówek, kombajnów, traktorów, maszyn budowlanych…
Szukasz sprężarki klimatyzacji, nie znalazłeś, masz problem z identyfikacją – skontaktuj się z nami!

lut 21

11. Instrukcja wymiany sprzęgła sztywnego, zrywalnego kompresorów klimatyzacji

sprężarki regenerowaneProblem z wymianą, czy naprawą sprzęgła sztywnego polega na demontażu tarczy sprzęgła bez uszkodzenia wału sprężarki. Sprzęgła te najczęściej montowane w sprężarkach NIPPONDENSO 5SL09C , 6SEU14C , 7SEU17C do samochodów AUDI , BMW , MERCEDES , TOYOTA, sprawiają kłopoty nie tylko w eksploatacji ale i w naprawie.

 Uwaga;
Sprzęgło sztywne, zrywalne (nazywane też sprzęgłem bezpieczeństwa) spełnia rolę mechanicznego bezpiecznika w przypadku wystąpienia uszkodzeń układu chłodzenia. Świadczyć może o tym zerwana tarcza sprzęgłowa 
(rys. 8). W takim przypadku, oprócz wymiany sprzęgła należy usunąć usterkę układu klimatyzacji. Nie dotyczy to zużytych w trakcie eksploatacji amortyzatorów gumowych, łożyska koła pasowego, czy mechanicznych uszkodzeń koła.

klimatyzacja naprawa, pomoc, instrukcje regenerowana sprężarka, naprawa sprzęgła sprężarki Denso
Rys.1
Zamocuj kompresor pionowo w imadle lub powieś na szpilkach korzystając z uszu mocujących kompresora
Rys.2
Podważ i usuń pierścień zabezpieczający tarczy sprzęgłowej
części do sprężarek klimatyzacji samochodowej narzędzia do sprężarek
Rys.3
Po podważeniu, pierścień zabezpieczający bez problemu wysuniesz ruchem półkolistym
Rys.4
Włóż klucz ściągający w otwory tarczy sprzęgłowej
części do sprężarek klimatyzacji samochodowej instrukcja demontażu napędu kompresora, naprawa kompresorów klimatyzacji
Rys.5
Na końcówkę klucza ściągającego załóż klucz udarowy z ustawionymi lewymi obrotami
Rys.6
Załącz klucz udarowy, w czasie obrotów tarcza sprzęgłowa zacznie się wysuwać z osi wału sprężarki
naprawa regeneracja sprężarek, informacje techniczne, instrukcje usterki klimatyzacji samochodowej, pomoc, naprawa
Rys.7
Zdejmij tarczę sprzęgłową, wykręć pozostały na osi element uszkodzonej tarczy
Rys.8
Zerwana tarcza sprzęgła, element zabezpieczenia mechanicznego, wskazuje konieczność przeglądu układu klimatyzacji!
naprawa kompresora klimatyzacji, regeneracja sprężarek samochodowych regeneracja sprężarek klimy, pomoc, informacje techniczne
Rys.9
Oczyść strumieniem sprężonego powietrza szyję kompresora w raz z zagłębieniem wzdłuż osi wału sprężarki
Rys.10
Zdejmij podkładkę dystansową tarczy sprzęgłowej
auto klima naprawa sprężarki, serwis, autoklima naprawa sprzęgła klimatyzacji, serwis, autoklima
Rys.11
Usuń pierścień zegera zabezpieczający koło pasowe
Rys.12
Zdejmij koło pasowe z szyi kompresora, powinno wysunąć się bez opory, jeśli nie użyj ściągacza
instrukcja naprawy napędu klimatyzacji, klucz do demontażu sprzęgła instrukcja naprawy sprzęgła klimatyzacji, klucz do zabieraków
Rys.13
Uszkodzone koło pasowe i tarcza sprzęgłowa wymaga montażu kompletnego napędu
Rys.14
Wsuń nowe koło pasowe na szyjkę kompresora
klima naprawa, autoklimatyzacja, serwis instrukcja demontażu napędu sprężarki, naprawa klimatyzacji
Rys.15
Załóż podkładkę dystansową tarczy sprzęgła, Zwróć uwagę na skośne powierzchnie pierścienia zegera zabezpieczającego łożysko koła pasowego
Rys.16
Zapnij pierścień zegera pamiętając o ułożeniu go skośnymi powierzchniami w kierunku na zewnątrz od łożyska
instrukcja montażu napędu sprężarki, naprawa klimatyzacji samochodowej instrukcja regeneracji sprzęgła, naprawa klimatyzacji w samochodzie
Rys.17
Załóż tarczę sprzęgła umieszczając zęby tarczy między gumowymi amortyzatorami
Rys.18
Obracaj tarczą sprzęgłową w prawo
zasada działania sprężarki klimatyzacji, regeneracja napędu sprężarki, pomoc regeneracja naprawa sprężarek, informacje, instrukcje
Rys.19
Obroty tarczy powodują nakręcanie się jej na oś wału sprężarki
Rys.20
Trzymając za koło pasowe delikatnie dokręć tarczę, przeciwny kierunek pracy koła dokręci ją w czasie pracy sprężarki
instrukcja wymiany napędu kompresora, sprężarka regenerowana, autoklima sprężarki i kompresory do klimy, pomoc techniczna, instrukcje
Rys.21
Załóż pierścień zabezpieczający tarczę sprzęgłową, zabezpiecza on tarczę przed wypadnięcie w przypadku jej zerwania.
Rys.22
Sprężarka gotowa do montażu. Pamiętając o zerwanym sprzęgle, znajdź usterkę układu aby ponownie nie naprawiać sprzęgła.
sty 15

Nowe, regenerowane, używane? – Decyduje rozsądek.

Są granice oszczędności i wymagania techniczne, których nie można przekraczać. Na wiele pytań związanych z używaniem części z odzysku można odpowiedzieć twierdząco ale… Gwarancją poprawnego działania układu klimatyzacji jest zastosowanie jedynie części sprawnych. Cewka elektromagnesu jeśli jest sprawna to oczywiście można jej użyć, ale już kompletowanie sprzęgła z dwóch różnych sprężarek to błąd, można to zrobić jeśli zna się zasady regeneracji sprzęgieł nie narażając się na uszkodzenie sprężarki. Nikt nie waha się przed użyciem sprężarki regenerowanej czy nowej od sprawdzonego producenta. Osuszacze czy skraplacze nie oryginalne nie stanowią problemu a przy wyborze decyduje cena. Jednak najczęściej problem stanowi informacja. Wymiana uszczelnień sprężarki czy układu klimatyzacji zabezpiecza przed koniecznością ponownego demontażu, nikt rozsądny nie zamontuje starego uszczelniacza wału sprężarki i jeśli nie musi, nie włoży starego oringa. Dlatego też oferta części do sprężarek czy układów klimatyzacji obejmuje nie tylko sprężarki , osuszacze czy dysze dławiące ale i uszczelnienia, dławice oringi uszczelki metalowo gumowe, zawory sterujące czy czujniki jak i elementy i kompletne sprzęgła sprężarek.

Oferta części do klimatyzacji i sprężarek

części do sprężarek klimatyzacji, części do klimatyzacji samochodowej

gru 20

Problemy z montażem sprężarek nowego typu Toyota, Audi, WV, Skoda

regeneracja kompresorów klimatyzacji, regeneracja sprężarek klimatyzacji            Co raz większa grupa sprężarek klimatyzacji samochodowej to sprężarki o zmiennej pojemności skokowej bez sprzęgła elektromagnetycznego, sterowane elektrozaworem. Wiążą się z tym znaczne zmiany w sposobie montażu, obsługi i uruchomienia układu wyposażonego w taką sprężarkę. Przykładowo – grupa WV poleca montaż tych sprężarek na suchy układ. Zacząć należy od zmian w sposobie zalania sprężarki olejem i ilością oleju w układzie. Montując sprężarkę starszej konstrukcji należało zalać ją olejem (o ile nie była zalana) i podać olej do układu klimatyzacji. Sprężarki sterowane elektrozaworem nie tolerują nadmiernej ilości oleju w układzie i wielokrotnie po zamontowaniu sprężarki i napełnieniu układu czynnikiem pierwsze uruchomienie następuje bez problemu, jednak po wyłączeniu klimatyzacji ponowne jej uruchomienie jest niemożliwe. Przyczyną tego jest olej. Inny problem to sposób dozowania oleju do sprężarki. Niewłaściwe postępowanie (szczególnie często spotykane przy sprężarce 5SE12 – Toyota) skutkuje zatarciem sprężarki. Model ten nie posiada korka wlewu oleju a dozowanie oleju wymaga wielokrotnego podawania małych ilości portem ssania połączonego z obrotami koła pasowego. Po zalaniu olejem sprężarkę dobrze jest postawić na kole pasowym na 20-30 minut. Jeśli zainteresowany jesteś szerszą ilością informacji może skorzystać z oferty szkolenia w zakresie naprawy i obsługi układów klimatyzacji.

Jeśli masz problem z układem klimatyzacji, sprężarką czy jej montażem zawsze możesz zadać pytanie związane z bieżącym problemem korzystając z naszego forum.

gru 06

Uszczelki, oringi, podkładki – niezbędne części do klimatyzacji w samochodzie

uszczelnienie kompresora klimatyzacji, części autoklimaRegeneracja sprężarki klimatyzacji to często problem nie tylko techniczny ale i logistyczny. Trudno przewidzieć jaka część będzie niezbędna w czasie regeneracji. Mniejszy problem jest jeśli podjęliście się naprawy sprzęgła , zawsze można przewidzieć konieczność wymiany łożyska koła napędowego czy cewki elektromagnetycznej sprzęgła. Nawet samo przyłączenie sprężarki może być kłopotliwe jeśli to nietypowy model i nie posiadacie odpowiedniego oringu klimatyzacji czy uszczelki , podkładki metalowo gumowej. I tu możemy pomóc, oferujemy szeroki asortyment części i uszczelnień do sprężarek i układów klimatyzacji kompresory klimatyzacji samochodowej, regeneracja sprężarek klimy